Genelkurmay Başkanı: Cevap vermezsek...

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2015 13:09
Değiştirme Tarihi: 12.09.2015 14:12

Orgeneral Hulusi Akar, "Suriye ve Irak’taki krizin komşu ülkeler ve koalisyonun aktif olarak mücadele yürüten üyeleri için daha kapsamlı ve karmaşık bir sorun haline dönüşmeye başladığını belirtti.

Orgeneral Hulusi Akar, "Suriye ve Irak’taki krizin komşu ülkeler ve koalisyonun aktif olarak mücadele yürüten üyeleri için daha kapsamlı ve karmaşık bir sorun haline dönüşmeye başladığını belirtti.

Bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde toplanan NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı İstanbul’da başladı. Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen toplantıya NATO üyesi ülkelerin Genelkurmay Başkanları katıldı. Açılış Konuşmasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaptı. Katılımcıları selamlayan Akar, konferansın önemine değinerek, "Bu konferans vesilesiyle doğru zamanda, doğru bir yerde bir araya geldik" dedi.

Türkiye üç büyük krize komşu tek NATO ülkesi

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Türkiye’nin şu anda NATO’yu etkileyen üç büyük krize komşu olan tek NATO üyesi olduğunu belirtti. Orgeneral Akar, "Bu krizlerden kastım Suriye, Irak ve Ukrayna krizleridir. NATO’nun güney ve doğu kanatlarında ortaya çıkan bu tehditler sizin de bildiğiniz gibi sadece bölgeyi değil aynı zamanda küresel güvenlik ortamını da etkilemektedir. Bu sebepten dolayı NATO’nun, ittifakın güvenlik ve emniyetini bu ortam içerisinde nasıl güvence altına alınacağını tartışmanın da tam vaktidir" diye konuştu.

Suriye'deki çatışmalar çok büyük insani felaket

Suriye’de yaşanan savaşa değinen Hulusi Akar, Suriye’deki çatışmaların 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünya üzerinde yaşanmış olan en büyük insani felaket olarak tanımladı. Akar, şöyle devam etti:

"2011’den bu yana ikili ve çok taraflı tartışmalar Suriye ile bağlantılı olarak dostlar ve ittifak içerisinde görüşülmekte ve tartışılmaktadır. Ama bütün bunlara rağmen henüz bu ana kadar önleyici tedbirler uygun şekilde alınamamıştır. Ne yazık ki Suriye artık büyük bir karmaşa içinde ve çıkmaza sürüklenmiştir. Bu durum bütün dünyayı etkileyecek neticelerle bir Suriye krizine dönüşmüştür. Aynı zamanda görüyoruz ki yabancı terörist savaşçılar da alarm düzeyinde hepimize bir tehdit teşkil eder hale gelmiş ve gittikçe artan bir ciddiyet kazanmıştır. Özellikle DAEŞ şimdiye tadar görülmüş en barbar terörist grup olarak hem bölgeye hem de küresel istikrara doğrudan bir tehdit oluşturmaktadır. DAEŞ’in faaliyetleri Türkiye sınırında gerçekleşmekte ve ciddi olarak NATO’nun güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu çerçevede ulusal çabalarımızın ötesinde Türkiye uluslararası koalisyonla beraber DAEŞ’e karşı mücadelesini sürdürmekte kararlıdır"

Suriyeli mültecilere destek devam edecek

Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye ve Suriyelilere sağladığı yardımlar ile desteğe devam edeceğini kaydetti. Akar, "Bu çerçevede Türkiye 2 milyon Suriyeli ve Iraklıya ev sahipliği yapmakta ve şu ana kadar 6 milyar doları temel ihtiyaçlarını karşılamak için harcamıştır" dedi.

PKK bölgesel güvenliğe bir tehdit

Konuşmasında Türkiye’nin PKK terör örgütüyle olan mücadelesinin devam edeceğini ifade eden Genelkurmay Başkanı Akar, "PKK terör örgütü bölgesel güvenliğe de bir tehdit teşkil etmektedir. Suriye ve Irak’taki durumdan faydalanan PKK, uluslararası camianın gözünde meşruiyet kazanmaya çalışmaktadır. Ama bu esnada yaşlı, kadın, erkek ve çocukları öldürmeye, acımasız saldırılar düzenlemeye, masum insanların hayatını almaya devam etmektedir" diye konuştu.

Cevap vermezsek daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz

Orgeneral Hulusi Akar, "Suriye ve Irak’taki krizin komşu ülkeler ve koalisyonun aktif olarak mücadele yürüten üyeleri için daha kapsamlı ve karmaşık bir sorun haline dönüşmeye başladığını belirten Akar, "Eğer bizler şu anda bu tehditlere bir cevap vermeyecek olursak, kendimizi çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya bulabiliriz. Daha fazla göç, daha fazla mülteci, daha fazla terör saldırısı, daha azla çatışmayla kendimizi karşı karışa buluruz. Kendi ülkelerimizin refah ve huzurunu bozan bir istikrarsızlıkla karşılaşırız. Diğer taraftan Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma da ittifakımız ve bölgemizi etkilemektedir. Son olarak bu konferansın bütün bu değişen güvenlik ortamına uygun tartışmaları beraberinde getireceği ve NATO için verimli ve yapıcı neticeler ortaya koyacağına inancımı bir kere daha vurgulamak isterim" dedi.

Pavel: Türkiye ittifakın sarsılmaz ve daimi üyesi

NATO Askeri Komite Başkanı Org. Petr Pavel ise konuşmasında Türkiye’nin ittifakın sarsılmaz ve daimi bir üyesi olduğunu söyledi. Orgeneral Pavel, "NATO’nun Afganistan, Kosova ve açık denizlerdeki operasyonlarına gösterdiği mevcudiyet Türkiye’nin ittifakı bir arada tutan ilkelere kendini ne kadar adamış olduğunun bir göstergesidir" dedi.

Orgeneral Hulusi Akar ve NATO Askeri Komite Başkanı Org. Petr Pavel’in açılış konuşmalarının ardından konferans basına kapalı olarak devam etti.