Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

NASA, yakıtsız çalışan motor yaptı!

NASA, imkansız olarak değerlendirilern yakıtsız motor sistemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarda başarıya ulaştı.

25.11.2016 10:35

NASA bilim çevrelerince 'yapılması imkansız' denilen yakıtsız motor sistemi konusundaki çalışmalarında sonuca ulaştı. NASA'nın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yakıtsız motor çalıştı. Nasıl çalıştığı ve yapım aşaması ile ilgili NASA'nın hiç bir bilgiyi paylaşmadığı yakıtsız motor, uzay araştırmaları için önemli avantajlar sağlayacak.

İmkansız deniliyordu ama...
Dwight D. Eisenhower'ın kurucusu olduğu uzay araştırma şirketi NASA, uzun yıllardır "imkansız" denilen EmDrive "Yakıtsız Motor" üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Son zamanlarda yapılan yeni denemelerin ve haberlerin sonucunda; bu motorun çalıştığı öğrenildi, ancak nasıl çalıştığına veya yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Yapım aşaması gizli tutuluyor!
Mikrodalga veya kuantum boşluğu plazma iticileri olarak da açıklanan sistemin, yakıt kullanmadan elektrik üretebildiği söylendi. Yakıtsız motorun bu başarısı ile hem "uzay araçlarının boyutları" hem de "maliyetlerinin" düşeceğini belirten NASA, bu motorlar hakkında daha fazla bilgi paylaşmadı.

12 haftada Mars'a gidilebilecek
NASA, sistemin enerjisini güneş panellerinden alarak yakıt maliyetinin "sıfıra" ineceğini, yörüngede yer alan uyduların maliyetlerinin de yüksek oranda azalabileceğini belirtti. Böylelikle; güneş panelleri, iticilerin ihtiyaç duyacağı elektriği üretecek ve her ne kadar düşük bir itiş yaratacak olsa da uzun vadede oldukça karlı olacakmış. NASA, bu sistemle Mars'a 12 hafta içerisinde gidilebileceğini vaat ediyor.

Son olarak uzun yıllar göz ardı edilmiş olsa da bu itici kuvvetle ilgili birçok ülkede çalışamaların yapılmaya devam edildiğini de belirtelim. Elde edilen 30-50 mikro Newton'luk kuvvetin, çalışmaların devam edebilmesi için yeterli seviyede olduğu söyleniyor. (Webtekno)

Yorumlar | 0
üye profil