NASA Avustralya'daki yangını böyle görüntüledi! Bır kıta kül oldu...

Avustralya'da Eylül'den bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlar nedeniyle 500 milyona yakın hayvan öldü, hayatını kaybedenlerin insanların sayısı ise 23'e yükseldi. Yangının korkutucu boyutu ise NASA'nın görüntülerine böyle yansıdı.

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2020 12:46
Değiştirme Tarihi: 06.01.2020 12:46
NASA Avustralya'daki yangını böyle görüntüledi! Bır kıta kül oldu...

Avustralya'da Eylül'den bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlara müdahale, artan hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgarın etkisiyle güçleşiyor.

Yangın nedeniyle 500 milyona yakın canlı türü öldü. Sokaklardaki kelebek kanatlarının yer aldığı bu kare ise yangının korkunç boyutunu bir kez daha gösterdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

NASA'nın uydu görüntülerine böyle yansıdı

Yangının ne denli yayıldığı ise NASA'nın paylaştığı uydu görüntülerinde böyle görüldü.

Haber ile ilgili metin girin!.

Son 1 aydaki yangınlar, 3 boyutlu sistem kullanılarak birleştirildi

NASA'ya ait görüntüler kullanılarak hazırlanan ve 3 boyutlu sistem kullanılarak birleştirilen görüntü ise son 1 ay içerisindeki yangınların çıkış noktalarını böyle ortaya koydu.

Yetkililer, hızı saatte 128 kilometreye kadar ulaşan ve yönünü güneye doğru çeviren kuvvetli rüzgarın, Yeni Güney Galler eyaletinde farklı noktalarda etkili olan yangınların yayılması riskini artırdığı bilgisini paylaştı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kırsal İtfaiye Hizmeti, eyaletteki yangınların 150 farklı noktada aktif olduğunu, bunlardan 64'ünün kontrol altına alınamadığını kaydetti.

Avustralya'da eylülden bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlar nedeniyle 23 kişi hayatını kaybetti.

Farklı noktalarda devam eden ve 5 milyon hektar civarında alanı yok eden yangınlarda, 1500'den fazla ev de kül oldu.