Nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk tarih verdi...

Mart ayı nakdi ücret desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağını sorgulayan binlerce vatandaş, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Ücretsiz izin ödemeleri olarak da adlandırılan nakdi ücret desteği ödemelerinin ne zaman ödeneceği Bakan Selçuk tarafından duyuruldu. Peki, nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte o tarih...

Yayınlanma Tarihi: 07.04.2021 14:39
Değiştirme Tarihi: 07.04.2021 14:39
Nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk tarih verdi...

Nakdi ücret desteği ödemeleri için geri sayım başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok kişinin ücretsiz izne çıkartılmasının ardından, izne çıkarılan kişilere devlet tarafından nakdi ücret desteği ödemeleri başlatılmıştı. Mart ayına ilişkin ödemelerin ne zaman yapılacağı ise, Bakan Selçuk'un açıklamalarının ardından netleşti. Peki, nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte o tarih...

Bakan Selçuk “Nakdi ücret desteği ödemelerini 9 Nisan’da yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.Ödemelerin banka hesapları üzerinden yapılacağını anımsatan Bakan Selçuk, sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla gerçekleştirileceğini yineledi.

İŞKUR RESMİ SAYFASINDAN DUYURDU 

iŞKUR da resmi sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda; "Nakdi Ücret Desteği ödemeleri, 9 Nisan’da vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olan vatandaşlarımızın ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecektir." ifadelerini kullandı.

Nakdi Ücret Desteğinin kesileceği durumlar 

Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde, işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası uygulanır.

Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.

Ayrıca; 1/1/2019-17/4/2020 aralığında 4857 sayılı Kanunun 25/(II) numaralı bendinde belirtilen sebepler dışında hizmet akdi sona erenler ile özel sektör işyerlerinde 2019/Ocak ila 2020/Nisan dönemlerinde en az çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilenlerden 1/12/2020 tarihinden itibaren işe başlatılıp ücretsiz izne ayrılanlar bakımından da yukarıda belirtilen esaslar geçerlidir.