Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? Nakdi ücret desteği uzatıldı mı?

Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek sorusunun yanıtı, birçok işveren ve vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Yapılan son Kabine Toplantısı'nın ardından kısa çalışma ödeneğinin sona ereceği belirtilirken, nakdi ücret desteği ise 2 ay uzatılmıştı. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek?

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2021 12:19
Değiştirme Tarihi: 19.03.2021 12:19
Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? Nakdi ücret desteği uzatıldı mı?

Nakdi ücret desteğiyle ilgili araştırmalar sürmeye devam ediyor.  Koronavirüs pandemisinde ekonomik tedbirlere yönelik uygulanan ve ücretsiz izin desteği olarak da bilinen nakdi ücret desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2 ay uzatıldı. İşte, nakdi ücret desteğinin sona ereceği tarih.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN BİTECEK? 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süreyle uzatıyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu düzenlemelerin süresi, 17 Mart'tan itibaren 2 ay daha uzatıldı.

İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

Ayrıca geçici maddede işverene, çalışanlarını 3 aylığına ücretsiz izne ayırmasına ilişkin düzenlemeye de yer verilmişti.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR 

Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.

Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde, işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası uygulanır.

Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.