Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? İşte o tarih

Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek sorusunun yanıtı, koronavirüs salgını nedeniyle maddi sıkıntı çeken vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ükemizde yaşanan ekonomik zorlukların önüne geçmek amacıyla vatandaşa tahsis edilmeye devam eden nakdi ücret desteğinin hangi tarihe kadar verileceği merak ediliyor. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? İşte o tarih.

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2021 14:42
Değiştirme Tarihi: 31.05.2021 14:42
Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? İşte o tarih

Nakdi ücret desteği ödemelerinin ne zaman sona ereceğini merak eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar, internet üzerinden konuyla ilgili araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Ülkemizde vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntıları bertaraf etmek için uygulamaya konulan nakdi ücret desteği ödemelerinin son tarihi belli oldu. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? İşte o tarih.

İŞKUR üzerinden yapılan açıklamada "Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Nakdi Ücret Desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine daha uzatıldı." ifadelerine yer verildi.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR 

Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.

Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde, işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası uygulanır. Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.