Mutlay Sayan kimdir, kaç yaşındadır? İşte 'Harika çocuk' seçilen Mutlay Sayan'ın hayatı

Mutlay Sayan kimdir sorusunun yanıtı, birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan isimlerin başında yer almaya başladı. Yaşadığı zorlukların ardından gösterdiği başarılı çalışmalarla, Amerika'da 'Harika Çocuk' seçilen Mutlay Sayan'ın hayatı hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, Mutlay Sayan kimdir, kaç yaşındadır? İşte 'Harika çocuk' seçilen Mutlay Sayan'ın hayatı.

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 13:29
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 13:29
Mutlay Sayan kimdir, kaç yaşındadır? İşte 'Harika çocuk' seçilen Mutlay Sayan'ın hayatı

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen yaptığı çalışmalarla birçok başarıya imza atan Mutlay Sayan'ın kim olduğu, kaç yaşında ve nereli olduğu merak edilmeye başladı. Amerika'da herkesin el üstünde tuttuğu Mutlay Sayan'ın hayatı hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, Mutlay Sayan kimdir, kaç yaşındadır? İşte 'Harika çocuk' seçilen Mutlay Sayan'ın hayatı

MUTLAY SAYAN KİMDİR?

Mutlay Sayan, 1988 yılında Iğdır'ın küçük bir köyünde doğdu ve maddi sıkıntılar dolayısıyla ailesiyle birlikte İstanbul Bağcılar Güneşli'ye yerleşti. Babasının rahatsızlığı dolayısıyla ailecek tekstlide çalışmaya başladılar. İlkokula gidemeyen Mutlay Sayan, 2,5 sene boyunca tekstil atölyesine çalıştıktan sonra 13 yaşında okumaya karar verdi. Üsküp İlkokulunda okula başlayan Mutlay Sayan, Tunceli'de liseye başlayan Mutlay Sayan, liseyi birincilikle bitirdi ve katıldığı matematik yarışmasında birincilik aldı. Bu nedenle Vermont üniversitesinde yüzde 100 burs aldı. Amerika'da bir ailenin yanına yerleşen Mutlay Sayan, azimli çalışması sayesinde yeniden yüzde 100 burslu olarak Vermont Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi'nde okumaya hak kazandı. 

Daha sonrasında Harvard Üniversitesi'nde çalışmalar gerçekleştirmeye başlayan Mutlay Sayan, Radyasyon Onkolojisi alanında çalışmalarına başladı.