Mutant virüs nedir? Mutant virüs nasıl ortaya çıktı?

Mutant virüs nedir, nasıl ortaya çıktı? Sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden mutasyonlu virüs hakkında araştırmalarını sürdürüyor. İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan mutant virüs daha sonra geniş bir çevreye yayılarak korku salmaya başladı. Peki, mutant virüs ne demek?

Yayınlanma Tarihi: 03.02.2021 10:42
Değiştirme Tarihi: 03.02.2021 10:42
Mutant virüs nedir? Mutant virüs nasıl ortaya çıktı?

Mutant virüs hakkında detaylı bir bilgi öğrenmek isteyen vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları pürdikkat takip etmeye devam ediyor. İngiltere'de ilk olarak ortaya çıkan mutant virüs daha sonra ülkemize kadar yayılmaya başladı ve birçok kişiyi etkisi altına aldı. Peki, mutant virüs nedir, nasıl ortaya çıktı?

MUTANT VİRÜS NEDİR?

İngiltere'de bilim insanları, mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünün, salgının seyri ve yeni geliştirilen aşıları nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışıyor. Bir virüsün genetik kodunda meydana gelen değişiklikler sonucu ortaya çıkan yeni türe mutant virüs deniyor.

Salgın döneminde çok sayıda genetik mutasyon ve çok sayıda viral varyant ortaya çıktı.

Mutasyon geçirmiş virüsün, özellikle İngiltere'de vaka sayılarının hızla artmaya başladığı bölgelerde tespit edilmesi, virüsün son mutasyonla birlikte daha bulaşıcı hale geldiği endişesini de doğurmuş durumda.

İngiltere'de hastalananların temaslarını izleyen sistemde toplanan veriler, yeni varyantın enfekte ettiği kişilerin, hastalığı, virüsün eski versiyonlarına kıyasla çok daha fazla insana bulaştırdıklarını ortaya koydu.

Bir kişinin viral yükü ne kadar yüksek ise genellikle çevreye bulaştırma kapasitesi de o kadar yüksek oluyor.

BAKAN KOCA AÇIKLAMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın mutant virüse 17 ilde görüldüğünü açıklaması ardından vaka sayılarının da artış gözlemlendi. Ülkemizde şu anda İngiltere kökenli olan mutasyonun 17 ilde 128 kişide görüldüğü bildirilmişti. Sağlık Bakanlığı COVID-19 testi yapan hastanelere, İngiltere kökenli mutasyonu tespit edebilecek kitler yolladı. Bu hafta içinde artık testi pozitif çıkanlara mutant virüsü tespit eden kit ile ikinci bir test yapılacak. Bu yapılmaya başlanınca da mutant kökenli virüsün Türkiye’de yüzde kaç görüldüğü netleşmiş olacak