İnternetten öğrendi, bağlama yapımında usta oldu

İnternetten öğrendi, bağlama yapımında usta oldu
Yayınlanma Tarihi: 09.11.2015 19:53 | Değiştirme Tarihi: 09.11.2015 19:53

Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan Mustafa Yılmaz, internet sayesinde 40 yaşından sonra bağlama yapımında usta oldu.

Burdur'dan Avustralya'ya 5 yaşındayken ailesiyle göç eden 43 yaşındaki  Yılmaz, ilk kez 9 yaşındayken tanıştığı ve sonrasında yanından hiç ayırmadığı  bağlamanın, bugün ülkedeki en önemli ustalarından biri olmayı başardı. Bağlamayla Sydney'de ünlü aranjörler Yıldıray Gürgen ve Mehmet Ali  Çetin sayesinde tanışan 4 çocuk babası Yılmaz, 40 yaşından sonra ustalığa giden  süreci AA muhabirine anlattı.

"İnternet sağ olsun"

Sydney'den Melbourne'e beş yıl önce göç eden Yılmaz, kente uyum  sağlamaya çalışırken yalnızlık hissinin, kendisini çocukluk hobisi olan saz  yapımına ittiğini, internet sayesinde saz yapımının inceliklerini öğrendiğini  ifade etti. Evinin garajında üç yıldır saz yapan Yılmaz, "Artık sağ olsun internet  diyeyim. İnternette, Youtube'da araştırma yaptım. Çok meraklıyımdır. Bir şeyi  yapma hırsı vardır bende. Biraz da el becerisi olunca her şey yerine oturdu" diye  konuştu. İlk sazını kendisi için yapan Yılmaz, yerel sanatçılardan ve  vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine bağlama yapımını hızlandırmak için  Türkiye'deki saz ustalarıyla iletişime geçtiğini söyledi. Türkiye'deki ustalardan her zaman destek gördüğünü aktaran Yılmaz  "Yeri geldi beni hiç tanımayan saz ustalarına telefon açıp sorduğum sorular oldu.  Sağ olsunlar hepsi de bana cevap verdi. En çok da Necmi ustamız vardır,  İstanbul'da Nazar Saz Evi bana çok çok destek çıktı, telefonda bilgiler verdi,  hatta bazı sıkıntı yaptığımız şeylerde video kaydı yapıp da gönderdiği de oldu"  dedi. Hobi olarak başladığı bağlama yapımını, evinin garajını atölyeye  çevirerek mesleğe dönüştüren Yılmaz, Avustralyalı Türklerin bağlama merakının  kendisini bile şaşırttığı belirtti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben bu sanata başladığımda bu kadar insanın saza merakı olduğunu  bilmiyordum. Avustralya'da her üç evden birinde saz çalınıyor diyebilirim. 40  yaşından sonra, 50 yaşından sonra bağlama çalmaya başlayan insanlar var. Saz  yaptırarak çocuklarını eğitmek isteyen arkadaşlarımız var." Sydney gibi Melbourne'de de gıda sektöründe çalışan Yılmaz, 40'ından  sonra edindiği mesleğini yaşamının sonuna kadar sürdüreceğini sözlerine ekledi.