O lidere idam cezası verildi

Mısır'da Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii ve teşkilatın 13 yöneticisine idam cezası verildi. 'Rabia Operasyonları Birimi' davasında 37 kişi ise müebbet hapisle cezalandırıldı.

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2015 13:26
Değiştirme Tarihi: 11.04.2015 13:38

Reuters'ın haberine göre; Mısır mahkemesi, ABD vatandaşı olan Muhammed Sultan'ı da Müslümanlar Kardeşler'e destek vermek ve yalan haber yaymak suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.
 

Bedii ve 50 Müslüman Kardeşler üyesinin yargılandığı 'Rabia Operasyonları Birimi' davasının karar duruşması televizyondan yayınlandı ve Sultan dışında 36 kişiye daha ömür boyu hapis cezası verildi.
 

Verilen cezalara itiraz yolu açık. Mısır'ın en yüksek sivil mahkemesinin son hükmü vermesi yıllar sürebilir. 
 

Daha önce de idam verilmiştiMahkeme, Bedii hakkında mart ayında idam kararı vermiş ancak hükmün, müftülükle yapılacak istişarenin ardından 11 Nisan'da resmi olarak açıklanacağını duyurmuştu.
 

Bugün haklarında karar verilenler, İslamcı lider Muhammed Mursi'nin 2013 yılında darbeyle iktidardan devrilmesinden sonra tutuklanan binlerce kişi arasında yer alıyor.
 

Mısır'daki darbe mahkemeleri, sanıkları kaos çıkarmak, polis merkezlerini, kamu kurumları ve özel mülkler ile kiliseleri ateşe vermekle suçluyor.
 

Mursi'nin devrilmesinin ardından bugüne dek Mısır'da yüzlerce idam cezası verildi ancak sadece birinin infazı gerçekleştirildi. 

İlgili Sayfalar: Playlist