Müsilaj nedir, nasıl oluşur? Müsilajın etkileri nelerdir?

Müsilaj nedir sorusunun yanıtı, Marmara Denizi'nin deniz salyası (müsilaj) olarak bilinen tabakayla kaplanmasının ardından vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle deniz tabakası üzerinde oluşan müsilajın sağlık içinde pek çok tehdit edici yanları yer alıyor. Peki, müsilaj nedir, nasıl oluşur? Müsilaj'ın etkileri nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 17.06.2021 16:51
Değiştirme Tarihi: 17.06.2021 16:51
Müsilaj nedir, nasıl oluşur? Müsilajın etkileri nelerdir?

Müsilaj yani deniz salyası, Marmara Denizi'nde görülmesiyle birlikte birçok kişinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Marmara Denizi, endüstriyel ve evsel atıklardan çok etkilenen bir deniz ve denizin atık yükü fazlalaşmaya başladı ve bu gerekçeyle müsilaj oluşumu yaşandı. Peki, müsilaj nedir, nasıl oluşur? Müsilaj'ın etkileri nelerdir?

MÜSİLAJ NASIL OLUŞUR? 

‘’Müsilaj, biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşur, başlangıçta belirli bir bölgede biriktikten sonra yayılmaya başlayıp sonunda su yüzeyinin geniş bir bölümünü kaplar. Denizel mikroskobik bitkiler olarak bildiğimiz fitoplankton, bunlarla beslenen hayvansal organizmalar olan zooplankton, bunları ayrıştıran bakteriler ve çürümüş parçacıklar birleşip sümüksü, yapışkan bir yapı müsilaj oluşumunu meydana getirir.

Deniz salyası, balıkçıların tabiriyle kaykay ya da müsilaj olarak bilinen olay denizdeki üç faktörün bir araya gelmesiyle meydana geliyor:

Bu yapının oluşabilmesi için suyun çok sıcak ve durgun olması gerekiyor. Bu nedenle mevsimsel düzensizliklerin de müsilaj oluşumunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Marmara denizi bu sene soğuyamaması. Uzun yıllar ortalamasının 2,5 °C üstünde sıcaklığı bu birinci faktör.

İkincisi yine iklimsel şartlara bağlı olarak deniz durağın yani yüzey ile dip arasındaki sirkülasyonda minimum düzeyde gerçekleşti.

Üçüncü ise Marmara Denizi, endüstriyel ve evsel atıklardan çok etkilenen bir deniz ve denizin atık yükünü arttırdık. Tüm bu koşulların bir araya gelmesi müsilaj gibi yapıların oluşmasında etkili.’’

MÜSİLAJIN ETKİLERİ NELERDİR? 

’Müsilaj, denizel sistemde sahte bir dip yapısı oluşturarak, özellikle balıkların hem beslenmesine hem üremesi hem de göçleri üzerine olumsuz etkileri olmaktadır. Müsilaj, deniz çayırlarının üzerini, balıkların yuvalarını, yumurtaların üzerini örter. Dolayısıyla oksijen alışverişinde sıkıntı olabilir. Yine askıda katı madde yükü fazla olduğu için ışık geçirgenliğini denizel sistemde etkileyip fotosentez mekanizması üzerinde olumsuz etkisi söz konusu. Balıkçığı çok yüksek oranda olumsuz etkilemektedir. Görüntü kirliliğine neden olarak estetik açıdan da sorunlar ortaya çıkarmaktadır.