Muş Valiliği'nden yeni koronavirüs tedbiri! Düğün ve nişanlara saat kısıtlaması...

Muş Valiliği'nden gelen son dakika bilgisine göre, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında düğün ve nişanlara saat kısıtlaması getirildi. Valilik açıklamasında "Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda, düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde açık alanlarda 20.30 - 22.30 saatleri arasında yapılması, düğün salonları vb. gibi kapalı alanlarla ise 22.30'da bitecek şekilde planlanması kararına varılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Yayınlanma Tarihi: 20.08.2020 18:28
Değiştirme Tarihi: 20.08.2020 18:28
Muş Valiliği'nden yeni koronavirüs tedbiri! Düğün ve nişanlara saat kısıtlaması...

Muş Valiliği, tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle, salgının yayılma hızını da göz önüne alarak yeni tedbirler getirdi. 

Konuyla ilgili valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

* İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek, bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi sağlanmıştır.

* Bu kapsamda 24/06/2020 tarih ve 198 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile düğün salonlarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken esaslar valiliğimizce bildirilmiş ve bahse konu etkinliklerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmiştir.

* Buna rağmen ilimizde sokak, köy, salon vb. yerlerde yapılan düğünlerin kına, gelin alma ve konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle günlerce devam ettiği, bu düğünlerde fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımı gibi alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği, bu nedenlere bağlı olarak salgının yayılımının hızlı ve yüksek olduğu gözlemlenmektedir.

* Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda, düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde açık alanlarda 20.30 – 22.30 saatleri arasında yapılması, düğün salonları vb. gibi kapalı alanlarla ise 22.30’da bitecek şekilde planlanması kararına varılmıştır.

UYMAYANLARA CEZA VERİLECEK

Açıklamada kısıtlamaya uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince para cezası verileceği, suç teşkil eden davranışlara ilişkin de TCK’nin 195’inci maddesi kapsamında adli işlem yapılacağı ifade edildi.

DHA