Karayılan sürecin bitiş tarihini açıkladı

Karayılan sürecin bitiş tarihini açıkladı
Yayınlanma Tarihi: 17.03.2014 12:01
Değiştirme Tarihi: 17.03.2014 11:51

PKK liderlerinden Murat Karayılan, yaptığı açıklamada seçimlerden sonraki 1-2 hafta içinde hükümetten adım beklediklerini, adım atılmazsa 'sürecin' biteceğini söyledi.

PKK liderlerinden Murat Karayılan, yaptığı açıklamada seçimlerden sonraki 1-2 hafta içinde hükümetten adım beklediklerini, adım atılmazsa 'sürecin' biteceğini söyledi.PKK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan, yerel seçimlerden sonraki hafta AK Parti hükümetinin süreç konusunda bir adım atması gerektiğini belirterek “Seçim sonrasında adım attılar, attılar; atmadılar süreç bitmiştir. Yani bu adımlar seçimden hemen 1 gün sonra belki olmaz ama 1-2 hafta geçmesine rağmen adım atmazlarsa herkes bilsin ki bu süreç bitmiş olacaktır” dedi.Karayılan'ın, Fırat Haber Ajansı'nın aktardığı konuşmasının öne çıkan başlıkları şöyle:

Hükümet üzerine düşeni yapmıyor* “Çözüm süreci kendi içinde üç aşama olarak belirlendi: Birinci aşama olarak ateşkes yapılacak ve gerilla Kuzey’den geri çekilmeye başlayacaktı. Bu gerçekleşti. Ateşkes ilan ettik ve geri çekilmeyi başlattık.”* “İkinci aşama ise yasal ve anayasal adımların atılması gereken bir dönemdi. Bunlar da Türk devletinin üzerine düşen görevlerdi. Ama Türk devleti ve AKP hükümeti ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmedi. Yani bu dönemi başlatmadı.”* “Bunun içindir ki süreç halen birinci aşamadadır. Yani birinci aşama bitmiş olmasına rağmen ikinci aşama başlamıyor. Niye? Çünkü AKP hükümeti bu konuda verdiği sözlerin gereklerini yerine getirmiyor. Yani üzerine düşen görevleri yapmıyor.” Seçimlerden 1-2 hafta sonra* “Doğru, süreç bugün tamamıyla bitmiş değil ama tek taraflı olarak Apo ve hareketimiz tarafından yürütülmektedir. Tabii ki bu süreç tek taraflı olarak sonuna kadar gitmez. Bundan dolayı da esas olarak süreç tıkanmış durumdadır. Son olarak seçim sonrasında adım attılar, attılar; atmadılar süreç bitmiştir.”* “Yani bu adımlar seçimden hemen bir gün sonra belki olmaz ama 1-2 hafta geçmesine rağmen adım atmazlarsa herkes bilsin ki bu süreç bitmiş olacaktır.” Silah bırakılacak mı?* "Bir de şunu herkes bilmelidir: Apo ve tüm siyasi tutsaklar özgür olmadıkça, gerilla asla silah bırakmayacaktır. Gerillanın silah bırakmasının tek yolu, Apo’nun da katılacağı büyük bir gerilla kongresinin toplanması ve bu kongrenin silah bırakma kararı almasıdır. Bunun başka yolu yoktur. Yani kimse Apo zindandayken gerillanın silah bırakacağını düşünmesin. Bu mümkün değildir."