Muharrem ayı ne zaman? 2021 Muharrem ayı orucu ne zaman tutulacak?

Muharrem ayı ne zaman sorusunun yanıtı, binlerce Müslüman vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvimle birlikte, Muharrem ayı orucunun bu yıl ne zaman tutulacağı belli oldu. Peki, Muharrem ayı ne zaman? 2021 Muharrem ayı orucu ne zaman tutulacak?

Yayınlanma Tarihi: 02.08.2021 16:29
Değiştirme Tarihi: 02.08.2021 16:29
Muharrem ayı ne zaman? 2021 Muharrem ayı orucu ne zaman tutulacak?

Muharrem ayı için geri sayım başladı. Muharrem ayının yaklaşmasıyla birlikte dini vazifelerini yerine getirecek olan vatandaşlar tarafından araştırılan Muharrem ayının başlangıç tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvimle birlikte belli oldu. Peki, Muharrem ayı ne zaman? 2021 Muharrem ayı orucu ne zaman tutulacak?

MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Muharrem ayının onuncu gününe "aşura" günü denilir. Muharrem ayı bu sene 9 Ağustos'ta başlayacak. Aşure günü ise 18 Ağustos Çarşamba Günü'ne denk gelecek.

MUHARREM AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR? 

Peygamberimiz Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.

Yalnızca Aşure günü oruç tutulması Yahudilere benzeme endişesi ile mekruh görülmüş, Muharrem ayının 10. günü ile birlikte 9. veya 11. günününü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.s.) Muharrem ayının sadece 10. günü oruç tutmamıştır (Tirmizî, “Savm”, 50) ve “Muharremin 9. ve 10. günü oruç tutunuz. Yahudilere muhalefet ediniz” buyurmuştur.

Hz. Muhammed (S.A.V) Muharrem ayı orucuyla ilgili şöyle buyurmuştur;

“Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202)

“Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizî, “Savm”, 48)

Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte... Allah Rasulü Medine’ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de onuncu günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası ile oruçlu olmalarını tavsiye etmiş... (Ahmed b. Hanbel, VI, 244)

Bu bilgiler dikkate alındığında Muharrem ayı orucu için 2019 yılında 8 Eylül Pazar günü ve 10 Eylül Salı günü niyetli olmak uygun görülmektedir.