Muhammed Serkan Gül: Sorgulayın

Araştırmacı Yazar Muhammed Serkan Gül Son zamanlarda yaşanılan toplumdaki durumları “Yanılgı” kitabından yola çıkarak değerlendirdi.

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2021 16:15
Değiştirme Tarihi: 04.05.2021 19:55
Muhammed Serkan Gül: Sorgulayın

Gül "Maalesef toplum olarak aciz olduğumuza inandırılmış, muhakeme yeteneğimizi kaybetmiş durumdayız. Allah’ımız bizlere akıl, düşünme, anlama yeteneği vermişken, birçok insan sorgulama yapmadığı için, maddi kazanç, güç, şöhret ve makam düşkünü din istismarcılarının istismarına maruz kalıyor. Din istismarcılarının bazıları, dinin manevi otoritesini kullanarak kendilerinin hatasız ve masum oldukları yalanıyla kendilerini bu dinin temsilcisi gibi gösterip, insanlara şifa olma, kısmetlerini açma gibi vaadler de bulunup, bulunmuş oldukları çaresizliklerinden yararlanarak korku ve endişelerinden menfaat devşirirler. Bazıları ise sorgulamayan, tam itaat eden, kayıtsız şartsız istedikleri gibi bireyleri toplayarak (siyasi, ticari) gibi konumlarda söz sahibi olabilmek için çokluk gösterisi yaparlar." dedi

Ayrıca Gül sözlerine şöyle devam etti, “Bize düşen ise ferasetli ve basiretli davranmaktır. İstismar ile samimi oluşumları birbirinden ayırt etmektir. Yüz yıllardır bu topraklarda manevi değerlerimizi canlı tutan, besleyen ve güvenilir manevi damarlarımız var. Onların da hakkını vermek lazım. Ömürlerini nesillerimizin inşasına adamış, rızâ-yı ilâhi’den başka derdi olmayan köklü sağlam oluşumlar da var. Hemen hemen her sohbet ve yazılarında insanları uyarıp sorgulamalarını isteyen, Allah’ımızın kitabı Kuran-ı Kerim’e uymayan yolun doğru yol olmadığını, Peygamber Efendimizin yoluna ters düşen hiç bir yolun seni istenilen sonuca çıkarmayacağını bildiren güzel insanlar da var. Din İstismarı ile samimi oluşumları bir birinden ayırmak için şöyle bir gözlemlemeliyiz. Bir insan veya topluluk dine hizmet ediyorsa samimi bir oluşumdur. Ancak bir insan veya topluluğa “dinimiz hizmet” ediyorsa orada din istismarı vardır.