Muğla'da oltaya yarım metrelik vantuz balığı takıldı!

Muğla Köyceğiz'de amatör balıkçı Barış Demirtaş'ın oltasına, yarım metrelik vantuz balığı takıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi yetkilileriyle konuşan Demirtaş, söz konusu balığın, büyük köpekbalıkları, kaplumbağalar, deniz memelilerine tutunarak uzun mesafeler kat edebilen Vantuz balığı olduğunu öğrendi. 

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2020 15:25
Değiştirme Tarihi: 13.10.2020 15:25
Muğla'da oltaya yarım metrelik vantuz balığı takıldı!

Barış Demirtaş, balığı nasıl tuttuğunu şu sözlerle anlattı: “Sabah erken saatte Ekincik sahiline gittim. Oltayı attıktan sonra ilk takılan balık bu oldu. Çekince kovaya yapıştı. Zehirli olabilir düşüncesiyle elimle dokunmadan kovadan güçlükle ayırdım. MSKÜ Su Ürünleri Fakültesi yetkileri balığı müzeye koymak istiyor."

"ÇOK GÜÇLÜLER"

Konuyla ilgili bilgi veren MSKÜ Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Yıldırım, “Güzel ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip olan Muğla’mızda, zaman zaman farklı balık türlerine rastlamaktayız. Ekincik Koyunda görülen bu balık, kılavuz balık olarak da anılmaktadır. Birlikte yaşam tarzına ayak uydurmuş bu balıkları, biyoloji derslerinde özellikle iki canlıdan birinin direğinden yarar sağlarken zarar vermediği ve olumlu yada olumsuz etkilemediği ilişkisinde görmüşüzdür. Bu Kılavuz balığı, örneğin köpek balığının alt kısmına başının üstünde emme diski denilen vantuzlar sayesinde tutunur. Köpek balığının yediklerinden kalan parçalarla beslenirler. Bu vantuzlar o kadar güçlüdür ki, eskiden bu balıklardan daha büyük balıkları yakalamak için kullanıldığı çeşitli çalışmalarda bahsedilmiştir. Akıllara bu balık yenir mi sorusu gelebilir. Ben yemedim ama yenilmesi noktasında bir sakıncası bulunmadığı belirtilmektedir. Tadının bildiğimiz balık lezzetinden yoksun olduğunu, zor piştiğini düşünürsek, enderde olsa oltamıza takılan bu balığı, yine denize bırakıp, kendisinden fayda sağlayacak bir köpek balığı bulma şans vermek, daha iyi olacaktır” dedi. 

"ZARARSIZ VE ZEHİRSİZ..."

Balığın zararsız ve zehirsiz olduğunu söyleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Sercan Yapıcı ise “Vantuz balıkları ekonomik öneme sahip olmayan türler arasındadır. Tür, tüm sıcak okyanus ile denizlerde dağılım göstermektedir. Ülkemiz denizlerinde 3 tür ile temsil edilmektedir. Adını, başı üzerinde yer alan vantuzdan almaktadır. Bu yapı balığın birinci sırt yüzgecinin farklılaşması ile oluşmaktadır. Bu vantuz sayesinde balık büyük köpekbalıkları, kaplumbağalar, deniz memelilerine tutunarak uzun mesafeler kat edebilir. Zararsız ve zehirsiz bir balıktır. Besin olarak üzerinde bulunduğu canlıların ektoparazitlerini tüketmektedir” açıklamasını yaptı. 

Haber ile ilgili metin girin!.(İHA)