"İlaç domates değil"

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, aşırı ilaç tüketimini "İlaç bir torba domates değil, bilinçli tüketmek gerekiyor" sözleriyle değerlendirdi.

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2014 16:35
Değiştirme Tarihi: 19.11.2014 16:35
'İlaç domates değil'

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, aşırı ilaç tüketimini "İlaç bir torba domates değil, bilinçli tüketmek gerekiyor" sözleriyle değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Müezzinoğlu programda Türkiye'deki aşırı ilaç kullanımına değindi. İlaçların bilinçli kullanılması gerektiğin dikkat çeken Bakan, "İlaç bir kimyasaldır. Manavdan aldığımız bir torba muz, portakal, elma değil veya domates, salatalık sebze değil" ifadelerini kullandı.

Bakan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"İlaç tüketiminde ülke olarak bazı sorunlarımız var. Onu birlikte paylaşarak çözüm üretmemiz gerekiyor. Yaklaşık yıllık 2 milyar kutu ilaç tüketiyoruz. Bu kişi başı 25-26 kutuya tekabül ediyor. Bu yüksek bir rakam, tüketilip tüketilmediği ayrı bir konu.

Burada vatandaşlarımıza söylemek istediğim şey şu; ilaç bir kimyasaldır. Manavdan aldığımız bir torba muz, portakal, elma değil veya domates, salatalık sebze değil. Dolayısıyla kimyasal olarak evimize gelen ilaçları bilinçli kullanmamız lazım. Hekim kontrolünde kullanmamız lazım.

Doktora gidenlerden 'bir antibiyotik bile yazmadı' cümlesini duyuyorum. Ama ben 'antibiyotik yazılması şart mı' diye yaklaşılmasını önemsiyorum. Reçete bilgi sisteminde 440 milyon kutu ilaç yazılmış bunun 56 milyonu antibiyotik. Antibiyotikler sağlıklı bilinçli kullanılmazsa baktarilerde direnç gelişiyor.

Bunun üzerine her seferinde daha pahalı ve kuvvetli antibiyotikler kullanmak zorunda kalıyoruz. Komşuya iyi gelmiş bana da iyi gelir diye ilaç kullanmayalım. Hekimin gerek gördüğü ilaçları kullanalım. Hekimleri ilaç kullanmaya zorlamayalım.

Karnemiz zayıf
Antibiyotik kullanımında ülkemiz, direnci yüksek ülkeler arasında. Bu anlamda karnemiz iyi değil. Bilinci yükseltmemiz lazım. Antibiyotik kullanımının o anki ve gelecekteki sağlığımıza etkisi yok. En ufak problemde ilaca el uzatmamalıyız. Direnç kabiliyetimizi yükseltmemiz lazım.

Biz bilinçli ilaç kullanma kamu spotlarıyla olabildiğince insanımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Biz hekime ve ilaca ulaşma konusunda imkanları artırdık ama bu bilinçsiz ilaç kullanımını da artırdı. Bizim birinci görevimiz toplumu bilinçlendirmek. Sağlıklı bir yaşam bilincini yerleştirmeliyiz.

Pahalı bir antibiyotiğin en iyisi olduğu zannediliyor. Muayene bile olmadan doktordan ilaç yazmasını isteyen var. Bu sağlıklı bir yaklaşım değil. Yine aynı şekilde başım ağrıyor MR çekin... Doğru olan yaklaşım başım ağrıyor, gerekeni yapın demek." (NTV)