Mu varyantı nedir? Mu varyantının belirtileri nelerdir?

Mu varyantı nedir sorusunun yanıtı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Bakan Koca, Türkiye'deki Kovid-19 vakalarının içinde sadece 2 kişide Mu varyantının görüldüğünü belirtti ve mu varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, Mu varyantı nedir? Mu varyantının belirtileri nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2021 11:18
Değiştirme Tarihi: 08.09.2021 11:18
Mu varyantı nedir? Mu varyantının belirtileri nelerdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de Kovid-19 vakaları arasında 2 kişide Mu varyantının tespit edildiği bilgisinin verilmesi üzerine birçok kişi Mu varyantı hakkında araştırma yapmaya başladı. Mu varyantı hakkında bilgi edinmek isteyen yüzlerce kişi bu varyantın belirtilerini merak ediyor. Peki, Mu varyantı nedir? Mu varyantının belirtileri nelerdir?

BAKAN'DAN MU VARYANTI AÇIKLAMASI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un tespit edilen "Mu" varyantı ile ilgili yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine Koca, "Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar 2 vaka dışında 'Mu' varyantı tespit ettiğimiz kişi olmadı." bilgisini paylaştı.

Bakan Koca, Türkiye'deki Kovid-19 vakalarının yüzde 90'ından fazlasının "Delta" veya "Delta Plus" olduğunu ifade ederek, "İki doz aşı yapılanların sayısının artmasıyla vakaların giderek düşeceğini düşünüyorum. Ama bizim, toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor." diye konuştu.

BAKANDAN MU VARYANTI AÇIKLAMASI

DSÖ'DEN KRİTİK HAMLE 

DSÖ, "B.1.621", diğer adıyla Mu varyantının aşılara karşı daha dirençli kılan mutasyonlar geçirdiğini, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Haftalık güncellemesinde DSÖ, Mu varyantının Kolombiya ve Ekvador'da giderek yaygınlaştığı konusunda uyarıda bulundu.

İlk olarak Ocak 2021'de Kolombiya'da görülen Mu varyantının küresel yaygınlığı yüzde 0.1'in altında olsa da enfeksiyonların yüzde 39'unu oluşturduğu Kolombiya ve yüzde 13'ünü oluşturduğu Ekvador'da yayılmaya devam ediyor.

Güney Amerika haricinde bazı Avrupa ülkeleri, ABD ve Hong Kong'da vakalar bildirildi.

39 ülkede görülmesinin ardından Mu varyantı 30 Ağustos'ta, DSÖ tarafından Mart ayından bu yana "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine alınan beşinci varyant oldu. Daha önce de Eta, Iota, Kappa, Lambda varyantları bu kategoriye alınmıştı.

Kovid-19'un 'Mu' varyantı aşıya daha fazla direnç gösterebilir

BELİRTİLERİ NELER? 

Mu mutantının belirtileri, diğer varyantlarda olduğu gibi ateş yüksekliği, öksürük nöbetleri ve koku-tat almada değişiklikler şeklinde.

40 ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ 

MU varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edildi ve DSÖ’ye göre ülkedeki vakaların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. DSÖ, mutasyonun şimdiye kadar en az 40 ülkede tespit edildiğini ancak dünyadaki tüm vakaların yüzde 0.1’inden azını oluşturduğunu ilan etti. Bazı Avrupa ülkeleri ile ABD ve Hong Kong’da da vakalar bildirildi.