MR ve tomografiye sınırlama geldi! Artık bundan sonra...

MR ve tomografiye sınırlama geldi! Artık bundan sonra...
Yayınlanma Tarihi: 30.07.2019 09:44 | Değiştirme Tarihi: 30.07.2019 10:34

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'ndan 26 Temmuz'da 81 il müdürlüğüne gönderilen genelgede MR ve tomografiyle ilgili artık acil durumlar dışında hali hazırdaki incelemeleri görülmeden yeni bir inceleme yapılmayacağı belirtildi.

MR ve tomografinin devlete maliyeti 1.7 milyar liraya ulaşınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Hastaların tüm tetkiklerine e-Nabız üzerinden hem hastaların hem de hekimlerin erişimi sağlandı. Yayımlanan yeni genelgeyle, artık acil durumlar hariç hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenemeyecek. Mükerrer tetkik sorgulanmadan istenen tetkiklerin geri ödemesi yapılmayacak.

Sağlık Bakanlığı, MR ve tomografinin devlete maliyetinin 1.7 milyar liraya ulaşmasının ardından geliştirdiği yazılım ile hastaların tüm tetkiklerini Teletıp sistemine aktararak, hem hastaların hem de hekimlerin e-Nabız üzerinden bu tetkiklere erişimine olanak sağladı. Tüm kamu, üniversite ve özel hastaneler de sisteme dahil edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yayınlanan yeni genelgeyle acil durumlar hariç hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenemeyecek. Sorgulama yapmadan istenen tetkikler için geri ödeme yapılmayacak. Böylece vatandaşların daha az radyasyona maruz kalması, zaman kaybının ve gereksiz maliyetin önüne geçilmesi hedefleniyor.