Motosiklet, bulaşık makinesi ve daha niceleri... Yolcu bulamayan otobüsler yük taşımaya başladı

Koronavirüs dünya genelinde can almaya ve insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Birçok ülke gibi Türkiye de, virüs yıkıcı etkilerini en aza indirmek için birçok tedbiri aldı ve almaya devam ediyor. Bu tedbirlerden biri de şehirler arası seyahat kısıtlamasıydı. Tedbirler kapsamında seyahat belgesi olmayanlar şehirlerarası yolculuk edemiyor. Bu durum da direkt olarak şehirlerarası çalışan otobüs firmalarını vuruyor. Yolcu taşıyamayan otobüs firmaları, buna çözüm üretmek amacıyla yük taşımacılığına başladı. İşte habere ilişkin detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2020 13:39
Değiştirme Tarihi: 12.05.2020 13:40
Motosiklet, bulaşık makinesi ve daha niceleri... Yolcu bulamayan otobüsler yük taşımaya başladı

Covid-19 salgını nedeniyle şehirlerarası yolculuk izin belgesine tabii.. Otobüs firmaları da bu izinleri olan vatandaşları taşıyabiliyor. Belgesi olmayan vatandaşlar maalesef şehir dışına adım atamıyor. Durum böyleyken, otobüs firmaları eskiden görmeye alışık olduğumuz tablonun dışında hareket ederek çok az sayıda yolcuyla gidiyor gidecekleri yerlere. Hatta bu nedenle bilet fiyatları bazı noktalarda normalin 2-3 katına çıkmış vaziyette. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Son haftalarda ise yolcu bulamayan otobüs firmaları yük taşımaya başladı. Bayrampaşa'daki  15 Temmuz Demokrasi Otogarı'ndan hareket edecek otobüslerin bagajlarında pek çok farklı eşya olduğu görüldü. Kimi firmalar motosiklet, kimi bulaşık makinesi, kimi ise tekstil ürünleri taşıyor. Farklı şehirlerden İstanbul'a gönderilen ürünler arasında ise erzaklar ön sırada. Otobüs firmaları çuval veya koli içindeki ürünleri 50 TL ile 150 TL arasında fiyatlarla götürüyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

MALATYA'YA MOTOSİKLET VE BULAŞIK MAKİNESİ GÖTÜRÜYORLAR

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'ndan Malatya'ya hareket eden bir otobüsün izin belgesi olan 8 yolcusu bulunuyor. Ancak otobüsün bagajında İstanbul'dan, Malatya'ya gönderilen motosiklet ve bulaşık makinesi dikkat çekti. Otobüs firması çalışanı, "Virüs herkesi perişan etmiş. Boş gidip boş geliyoruz. Biz Muş'a gidiyoruz. Günde bir veya iki, üç günde bir otobüs gidebiliyor. Şu an 8 kişiyle gidip geliyoruz. Motosiklet götürüyoruz" dedi.

 

Bir başka otobüs firması çalışanı İbrahim Görgülü, "Erzak gidiyor, yardım gidiyor çoğunlukla. Biz de elimizden geldikçe yardımcı oluyoruz. Elbise gönderiliyor. Tekstil ürünleri gönderenler var" şeklinde konuştu.  İstanbul'dan Mardin'e tekstil ürünleri gönderen bir kişi de  "Bizim orada tekstil imalatı var. Bazen eksik bir şeyler oluyor. Bu şekilde gönderebiliyoruz" diye konuştu.

Malatya'dan İstanbul'a gelen otobüste görevli Ahmet Kılıçgöz, son haftalarda erzak ve eşya gönderilerinin arttığını belirtti. Kılıçgöz, "O konuda biraz yoğunluk var. Doğu bölgesinden İstanbul'a öyle bir talep var. Yağ, peynir, erzak, baharlık yeşillik gönderiyorlar. Bu tarafa doğru öyle bir yoğunluk oluyor. Ama şu an yolcu yoğunluğu falan yok" dedi.