Moderna'nın koronavirüs aşısı yüz dolgusu olan kişilerde yan etki yapıyor

Koronavirüs için geliştirilen Moderna aşısıyla ilgili ABD'nin Gıda İlaç Dairesi Danışma Komisyonu'ndan önemli bir açıklama geldi. FDA, kozmetik yüz dolgusu yaptırmış kişilerin bu aşıyı olduklarında şişme ve iltihaplanmayla karşılaşabileceğini söyledi. Birçok ülkeden acil kullanım yetkisi alan bir diğer koronavirüs aşısı BioNTech/Pfizer'in de alerjik kişilerde reaksiyona neden olduğu belirtilmişti. 

Yayınlanma Tarihi: 25.12.2020 15:38
Değiştirme Tarihi: 25.12.2020 15:38
Moderna'nın koronavirüs aşısı yüz dolgusu olan kişilerde yan etki yapıyor

Sputnik'in ABC7'ye dayandırdığı habere göre FDA Danışma Komisyonu, Moderna aşısıyla ilgili önemli bir yan etki açıklamasında bulundu. FDA, aşı için klinik deneylere katılan kişiler içinde botoks gibi kozmetik yüz dolgusu yaptıran kişilerde yan etkiye rastlanıldığını belirtti. 

Durumu değerlendiren bir cildiyeci,  bu yan etkilerin bağışıklık sisteminde gösterdiği bir tepki olarak değerlendirdi. 

Kaliforniyalı dermatoloji uzmanı Dr. Shirley Chi, "Aşı yaptırdığınızda iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sisteminiz hızlanır, zaten aşıdan böyle bir etki göstermesi beklenir" dedi. 

'Kolaylıkla tedavi edilebiliyor'

"Vücutta doğal yollardan oluşmayan maddeyle karşılaşan belli bölgelerin bağışıklık tepkisi vermesi mantıklıdır" diye ekleyen Dr. Chi, tıbbi personel tarafından kolaylıkla tedavi edilebilen yan etkiler yüzünden insanların aşı olmaktan kaçınmaması gerektiğini söyledi. 

Steroid ve anti-histaminlerle tedavi
Şişme ve iltihaplanma görülen bölgelerin hepsinde kozmetik dolgu olduğunu belirten dermatolog, "Birkaç hastaya aşıdan 6 ay önce yanak dolgusu ve bir hastaya aşıdan 2 gün sonra dudak dolgusu yapıldı. Hepsi steroid ve anti-histaminlerle tedavi edilerek her türlü reaksiyonlarından kurtuldu" bilgisini paylaştı.

FDA, 12 Aralık'ta BioNTech-Pfizer, 19 Aralık'ta Moderna aşısına onay vermişti. Her ikisi de mRNA denilen yeni bir biyoteknolojiye dayanıyor.  Acilen piyasaya sürülmeleri için klinik deneklerin sayısı kısıtlı kaldığından ne kadar güvenli olduklarıyla ilgili soru işaretleri tamamen ortadan kalkmayan iki aşının etkililik oranları uzmanlar tarafından beklentilerin çok ötesinde bulundu. 

Etiketler: moderna