Miraç Kandili orucu hangi gün tutulur? Kandil orucu için nasıl ve ne zaman niyet edilir?

Miraç Kandili 2021, yarın dualar ve ibadetlerle idrak edilecek. Bu mübarek geceyi ibadetle geçirmek ve manevi olarak değerlendirmek isteyen vatandaşlar,  Miraç Kandili orucu hangi gün tutulur? merak ediyor. Peki, 2021 Miraç Kandili orucu ne zaman, hangi gün tutulur? Kandil orucu, Miraç gecesi öncesinde mi sonrasında mı tutulur? Kandil orucu için nasıl niyet edilir? İşte detaylar…

Yayınlanma Tarihi: 09.03.2021 18:12
Değiştirme Tarihi: 09.03.2021 18:12
Miraç Kandili orucu hangi gün tutulur? Kandil orucu için nasıl ve ne zaman niyet edilir?

Mübarek üç ayların ikinci mübarek kandili olan Miraç Kandili, 10 Mart Çarşamba gecesi idrak edilecek. Peygamber Efendimizin Miraç gecesi mucizesinin gerçekleştiği bu gecede inananlar, dualar ve ibadetler ederek geçirmek istiyor. Oruç tutmak isteyen vatandaşlar ise Miraç Kandili orucu hangi gün tutmak gerekiyor diyerek araştırıyor. İşte Miraç Kandili orucu, kandil orucu ve niyetine dair merak edilenler…

2021 MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Recep ayının 27. gecesine Miraç gecesi denir. 2021 Miraç Kandili, 10 Mart Çarşamba’yı 11 Mart Perşembe’ye bağlayan gece idrak edilecek.

MİRAÇ KANDİLİ ORUCU NE ZAMAN, HANGİ GÜN TUTULUR?

Peygamber Efendimiz'in Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay olarak Recep ayıdır. Bundan dolayıdır ki Miraç Kandili orucu daha bir önem taşır. Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüz de oruçlu olmak en güzelidir. Ancak tek gün oruç tutulacaksa geceden sonraki gün oruç tutulması daha faziletlidir.

Bu sene Miraç Kandili, 10 Mart Çarşamba’yı 11 Mart Perşembe’ye bağlayan gece idrak edilecek. Kandil gecesi ise akşam namazı ile başladığı için orucu Perşembe günü tutmak gerekir.

KANDİL ORUCU İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Miraç Kandili'ni ibadetle geçirmek isteyenler, o gün tutacakları oruç için ne zaman ve nasıl niyet etmeleri gerektiğini merak ediyorlar. İbadetler, niyet ile olacağı için nafile bile olsa oruç için de niyet etmek gerekir. Miraç Kandili orucu tutacak olan, sahurda "Niyet eyledim Allah (c.c.) rızası için nafile orucu tutmaya." şeklinde niyet etmelidir.