Miraç Kandili ne zaman hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri

Miraç Kandili bu yıl ne zaman sorusunun yanıtı, milyonlarca Müslüman vatandaşın merak edip araştırdığı konuların başında yer alıyor. Yılın ikinci kandili olan Miraç Kandili günü, Allah'a yükseliş ve arınma günü olarak kabul ediliyor. Peki, Miraç Kandili ne zaman hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 08.03.2021 11:49
Değiştirme Tarihi: 08.03.2021 11:49
Miraç Kandili ne zaman hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri

2021 yılının ikinci kandili olan Miraç Kandili tarihi, tüm İslam camiasının merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Mriaç Kandili gecesinde bol bol ibadet edip, Allah'a ellerini açacak olan vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirtilen tarihi araştırıyor. Peki, Miraç Kandili ne zaman hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri.

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN? 

Miraç Kandili 10 Mart Çarşamba günü idrak edilecek. Miraç Kandili, 13 Şubat’ta başlayan "üç aylar"ın ilki recep ayının 27'nci gecesine denk geliyor. Bu gece, Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul ediliyor.

Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism-i âlet olan mi‘râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. Terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder. Olay, Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya gidiş ve oradan da yükseklere çıkış şeklinde yorumlandığından kaynaklarda daha çok “isrâ ve mi‘rac” şeklinde geçerse de Türkçe’de mi‘rac kelimesiyle her ikisi de kastedilir.

İŞTE 2021 YILI KANDİL GÜNLERİ 

10 Mart: Miraç Kandili

27 Mart: Berat Kandili

17 Ekim: Mevlid Kandili