Minneapolis Kent Konseyi polislerin gözaltı ve tutuklama anındaki yetkilerini değiştirdi

George Floyd, ABD Minneapolis'te 4 polis tarafından gözaltına alınırken, boynuna uygulanan diz baskısı nedeniyel uzun süre havasız kalarak hayatını kaybetmişti. O anlara dair görüntüler sosyal medyadan yayılınca ülkede isyan baş gösterdi. Gösteriler günlerdir devam ederken, Minneapolis kent konseyinden flaş bir yetki değişikliği kararı geldi. Değişikliğe göre Minneapolis'te artık polisler gözaltı ve tutuklamalarda Floyd'un boynuna yapıldığı baskı gibi baskı uygulayamayacak. 

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 10:40
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 10:40
Minneapolis Kent Konseyi polislerin gözaltı ve tutuklama anındaki yetkilerini değiştirdi

Polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd için yüz binlerce kişi sokaklara akın etti. Günlerdir devam eden olaylar Minneapolis yönetimini de yetki değişikliğine itti. Kent konseyi, tutuklama ve gözaltı sırasında şiddetin önüne geçmek için yetki kısıtlamasına gitti. Buna göre Floyd'a yapıldığı gibi boyuna baskı uygulamak yasaklandı.

Koronavirüs salgınının en sert şekilde vurduğu ülkeler sıralamasında 1. olan ABD'de, George Floyd'un ölümü, virüsü geride bırakarak gündemin ilk sırasına yerleşti. Günlerdir olayların yaşandığı ABD'de gelişmeler de ardı ardına gelişiyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

George Floyd'un ölümü sonrası tutuklanan polis memuru Derek Chauvin'in ardından, gözaltı işlemi sırasında orada bulunan ve Floyd'un ölümünden sorumlu olan diğer üç polis Tou Thao, Thomas Lane, J. Alexander Kueng de tutuklanmıştı. 

OY BİRLİĞİYLE O YETKİ YASAKLANDI

George Floyd'un hayatını kaybettiği Minneapolis'te Kent Konseyi önemli bir karara imza attı. Konsey, polislerin tutuklama ve gözaltı sırasındaki yetkilerini oy birliğiyle kısıtladı. Buna göre polisler artık zanlıların boynuna diz ve kolla baskı yapamayacak. Ayrıca polislerden biri yetki sınırını aşarsa, bunu gören başka bir polis tarafından müdahaleye uğrayabilecek ve bu durumun rapor edilmesi zorunlu hale gelecek.