Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıkladı: 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terhislerin ne zaman başlayacağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar'ın yaptığı son dakika açıklamalarına göre 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisler başlayacak. Bakan Akar yaptığı son dakika açıklamasında; "31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı. Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıs'tan bu yana tedbir amaçlı gözetim altında. Şu ana kadar bunlar arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı." ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 16:35
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 16:37
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıkladı: 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, başkanlığında yapılan haftalık video konferans toplantısından sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar terhislerin ne zaman başlayacağına dair son dakika gelişmelerini paylaştı. Koronavirüs salgını sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları ve onayı doğrultusunda başlatılan normalleşme çalışmaları kapsamında Bakan Akar; Türk Silahlı Kuvvetlerinde tayin, atama, görevlendirme, terhis ve celplerin de başlatılacağını ifade etti. 

İşte Bakan Akar'ın açıklamasından satırbaşları...

"Bir ay süreyle terhisler uzatılmıştı. Bu konuda halkımız, asil milletimiz, Mehmetçiğimizin kıymetli aileleri bizleri destekledi, bunun ülkemizin, halkımızın hayrına olacağını herkes ferasetiyle anladı. Alınan tedbirlerin yeterli olduğu, artık terhis ve celplerin başlayabileceği noktasına geldik. İnşallah 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı. Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıs'tan itibaren tedbir olarak gözetim altına alındılar. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile yoğun bir koordinasyon halindeyiz. Şu ana kadar gözetim altında bulunan, terhis olacak gençlerimiz arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı. İnşallah 31 Mayıs'tan itibaren gençlerimizi sağlıklı bir şekilde birliklerinden yolcu edip terhislerini sağlayacağız. Diğer taraftan da yeni celp kapsamında gençlerimizin de sağlıklı şekilde birliklerine katılabilmesi için her türlü tedbiri aldık. İl ve ilçe sağlık müdürlükleri ile garnizon komutanlıklarımızın aldığı tedbirler kapsamında askere gelecek gençlerimize 3-4 gün öncesinde PCR testi yapılacak."

Tedbir ve çalışmalarında kararlıkla süreceğini tekrarlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; "Özetle bizim amacımız, Mehmetçiği birliklerinden evlerine sağlam olarak göndermek, evlerinden birliklerimize gelecek gençlerimizin de sağlam şekilde birliklere intikalini sağlamaktır. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda aldığımız bu tedbirleri içten, samimi şekilde uygulayan tüm Mehmetçik ile aldığımız bu kararları destekleyen, anlayış, sabır gösteren anne-babalara da en içten duygularla şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu faaliyeti de kazasız, belasız icra edeceğiz." dedi.

AA