Milli park ilan edilen Cilo Dağı'na ziyaretçi akını!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki, terörden arındırılan Sat Buzul Gölleri ve Cilo Sat Gölleri, doğaseverlerin akınına uğradı. 

Yayınlanma Tarihi: 24.07.2021 13:22
Değiştirme Tarihi: 24.07.2021 13:22
Milli park ilan edilen Cilo Dağı'na ziyaretçi akını!

Hakkari'deki Sat Buzul Gölleri ve Cilo Sat Gölleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla milli park ilan edilmişti. Normalleşme süreciyle doğaseverlerin uğrak yeri olan bölgeye, yaklaşık 2 bin 500 doğasever gitti. 

Ziyaretçilerden diş Hekimi Enis Ertuş, Artos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak Van’dan geldiklerini belirterek, "Buranın çok güzel bir doğası var. Özellikle Cilo Sat gölleri, Türkiye’nin ikinci zirvesi olması bakımından, doğa harikası olması nedeniyle bizim tercih ettiğimiz bir yer oldu. Yüksek rakımda olmasından dolayı geceleri gökyüzüne baktığınızda, sanki yıldızları tutacakmışsınız gibi hissediyorsunuz" diye konuştu. 

Sadece bölge illerinden değil Türkiye'nin birçok kentinden gelenler de doğal güzelliklere hayran olduklarını söyledi. Ankara'dan gelen Mehmet Salim Erdal (50), bölgenin adını daha önce duyduğunu söyleyerek, "Buradaki gölleri gördük. Muazzam bir görüntüsü var. Buzulları gördük. Buzullarda yürüdük. Bölge muhteşem görünüyor. İnşallah bu bölge daha da serbest hale gelirse önümüzdeki yıllarda bir ağırlık merkezi olabilir diye düşünüyorum. Bu doğa harikasında çok güzel zaman geçiriyoruz" dedi. 

(DHA)