Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Öğrenci karneleri değişiyor

Evlere kırmızı kurdeleli tek bir karneyle gidilen günler sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı başlattığı yeni çalışma kapsamında yeni karne sistemine geçişin sağlanacağını belirtti. Peki yeni karne sisteminde neler var? 

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2019 13:40
Değiştirme Tarihi: 23.10.2019 13:40
Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı! Öğrenci karneleri değişiyor

Öğrencilere ara dönemde ve eğitim döneminin sonunda olmak üzere 2 kez karne veriliyordu. Yıllardır devam eden bu sisteme Milli Eğitim Bakanlığı son vererek yeni karne sistemine geçmek için kolları sıvıyor. Buna göre Türkiye'deki milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren gelişmeyle birlikte karnelerde artık sadece not değerlendirmesi değil, öğrencilerin bir yıllık gelişim süreçleri de yer alacak.

Öğrencileri yeni karnelerde neler bekliyor?

Artık tek sayfa olmayacak olan karnelerde, not değerlendirmesinin yanı sıra öğrencilerin derslerdeki gelişim süreci de olacak. Ayrıca yeni karne sisteminde, öğrencilerin ezber yapıp yapamadıkları, derste ne kadar söz hakkı istediği ve okuyabildiğini anlayıp anlayamadığı gibi değerlendirmelerde yer alacak.   

Yeni düzenleme için Avrupa ülkelerindeki sistemleri mercek altına alan MEB, velilerin çocuklarının karnelerine baktığında bir yıllık süre zarfında neleri yapıp yapmadıklarını net bir şekilde görebilmelerini amaçlıyor. 

Konuya ilişkin resmi internet sitesinden yazılı bir açıklama yapan bakanlık, söz konusu çalışmanın bu 2019-2020 eğitim-öğretim dönemini kapsamadığını söyledi. Yeni karne sisteminin henüz inceleme ve değerlendirme aşamasında olduğunu belirten MEB, çalışmadaki teknik detayların tam olarak belirlenmediğini ifade etti.