Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması: Beklentimizin üzerinde...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokulu okuduğu Gölbaşı Emirler İlkokulu'na gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından yoğun katılımın olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Yüzde 80 oranında bir katılım olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, bu katılımın beklentilerinin daha da üstünde olduğunu vurguladı. 

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2020 15:20
Değiştirme Tarihi: 22.10.2020 15:20
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması: Beklentimizin üzerinde...

Yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından okula devam eden çocuklar ve çocukların ailelerinde vaka artışının olmadığını ifade eden Bakan Selçuk, okulların tatil yerleri ve sokaktan daha kontrollü bir alan olduğunu belirtti.

5. ve 9. sınıflarında yüz yüze eğitime başlamasıyla ilgili konuşan Bakan Selçuk, "5 ve 9'uncu sınıflar pedagojik olarak belirli bir öğretim kademesinden, yani ilkokul ve ortaokuldan bir üst kademeye geçişteki ilk senedir. Henüz yeni öğretmenlerle tanışma, yeni bir müfredatla karşılaşma aşamasındalar. Onların erken başlaması çok önemliydi."  dedi.

Bakan Selçuk ayrıca şunları söyledi.

"Aşama aşama, salgının seyrine bağlı olarak sınıfları kademe kademe açacağız. Bunu da çok büyük bir kontrol içinde yapıyoruz. Birçok ülkede olduğu gibi bütün sınıfları her gün açmak ve maskesiz bir şekilde açmak şeklinde bir tercih değil de belirli sınıfları ve yaşları istatistiklere bakarak, bilim insanlarının ortaya koyduğu kanıtlara bakarak, aşama aşama, kontrollü bir şekilde açmayı tercih ettik. Bu da devam ediyor.

Bizi en çok mutlu eden okula devam eden çocuklarımızın kendilerinde ve ailelerinde bir artış olmadığı gibi bir azalmanın söz konusu oluyor olması da bizi ayrıca mutlu ediyor. Okul daha kontrollü bir ortamdır. Tatil yerinden, sokaktan, çarşı pazardan çok daha kontrollü bir yerdir. Bundan dolayı da bilimsel verilere dayalı ortaya koyduğumuz görüşün gerçekleşmesi bizi ayrıca memnun etti. Yüzde 80'lere yakın bir katılım var. Bu katılımın bizim beklentimizin üstünde olduğunu söyleyebilirim. Genel olarak tüm kademelerde yüzde 70'in üstünde bir katılım var. Ama bazılarında yüzde 90'lara varıyor, bazılarındaysa yüzde 75'lerde kalıyor. Genel olarak yüzde 80'lerde bir katılım var."

Selçuk, 5'inci ve 9'uncu sınıfların usul ve esaslarının da diğer sınıflarla benzer olacağını vurgulayarak yarın bu konuda bir tebliğ yayınlanacağını ve hangi sınıfta hangi derslerin, kaçar saat olacağına ilişkin daha ayrıntılı bilgilerin paylaşılacağını sözlerine ekledi.