Milli Eğitim Bakanı açıkladı! 31 Ağustos'ta okullar açılacak mı?

Millyonlar okulların 31 Ağustos'ta açılıp açılmayacağını merak ediyor. Sorunun yanıtını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verdi. Bakan Selçuk, "Okulların açılacağı hafta ne olacağı bugünden bilinmez. Aylardır hazırlık yapıyoruz, planı 31 Ağustos'a göre yaptık. Bazı hukuki süreçler, mali süreçler nedeniyle takvimi açıklamak zorundayız. Açıklayacağız ki herkes ona göre hazırlık yapacak" diye konuştu. 

Yayınlanma Tarihi: 09.07.2020 11:54
Değiştirme Tarihi: 09.07.2020 11:54
Milli Eğitim Bakanı açıkladı! 31 Ağustos'ta okullar açılacak mı?

31 Ağustos'ta okulların açılıp açılmayacağı herkes tarafından merak ediliyor. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Verilere bakarız, ağustosun sonundaki, eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz. Bilim Kurulu ile istişare yaparak karar veriyoruz. Biz okul açılsın mı açılmasın mı diye karar verirken, Sağlık Bakanlığı'nın Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı veriler, o tarihte açılıp açılmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ama bugünden bunun beklenmesi doğru değil. 31 Ağustos'ta açılmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir ortam oluştuğunda bunu gerçekten ortaya koymak, gerçekleştirmek istiyoruz ve şartlar el verirse bunu gerçekleştirmek istiyoruz. 31 Ağustos;'ta okullar açılabilir denilirse biz hazırız. Uzaktan eğitime de, seyreltilmiş dersler için de hazırız. Ağustos'un sonundaki tabloya göre hareket edeceğiz" dedi. 

ÖZEL OKULLARDA DURUM NE OLACAK? 

Bakan Selçuk'un özel okullar için açıklaması da şöyle oldu:

"Devlet okulu şartları özel okullar için de geçerli. Özel okullar için de bazı açıklamalar yaptık, 'isteyen okullarımız yüz yüze eğitimle ilgili faaliyetlerine başlayabilir. Öğretmen ihtiyacı şöyle izah edilebilir; bizim eğer derslerimiz seyreltilecekse, o zaman zaten öğretmenlerimizin dersleri de seyreltilmiş olacak. Öğretmenlerimiz yüz yüze daha fazla ders verme imkanına sahip olacak. Derslerin bir kısmı uzaktan bir kısmı yüz yüze verilecek. Senaryolardan birisi bu. Basında 'hibrit model' diye bahsedildi biz ona 'karma model' diyoruz, kısmı olarak yüz yüze, kısmi olarak uzaktan eğitimle yapılan model. Eğer öğretmenlerimizin yüz yüze eğitimde ders çizelgesi seyreltilecekse öğretmenlerin saatleri de seyreltilmiş olacak. Dolayısıyla öğretmenimizin daha fazla saati de olacak."