Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu'ndan sigara ve nargile dumanı uyarısı

Dünyada yılda 8 milyon kişinin sigaradan, 1.2 milyon kişinin de sigara dumanına maruz kaldığı için öldüğünü söyleyen Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, sizin 2 metre uzağınızda sigara içen bir kişinin virüs bulaştırabileceğini ifade etti. Sigaranın koronavirüste bulaş riskini etkilediğini söyleyen Taşkınoğlu'nun açıklamaları bir hayli dikkat çekici. 

Yayınlanma Tarihi: 30.05.2020 11:49
Değiştirme Tarihi: 30.05.2020 11:49
Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu'ndan sigara ve nargile dumanı uyarısı

Sigara dumanının havada asılı kaldığını söyleyen Tutku Taşkınoğlu, havada asılı kalan bu moleküller yoluyla kişiye koronavirüs bulaşabileceğinin altın çizdi. Kapalı ortamlarda sigara içilmemesi gerektiğinin altını çizen Tutku Taşkınoğlu, şu örneği verdi: Büyük bir alandasınız ve 2 metre uzaklıktaki bir kişinin içtiği sigara dumanı size ulaşıyorsa, o duman size virüs de getirebilir.

Sigara paketinin, çakmağının ve kül tablasınında da uzun süre damlacıkların kalabildiğini söyleyen Taşkınoğlu, bu materyallere ellenip, 'sigara ağza götürüldüğü zaman enfekte olacaksınız' uyarısıdna bulundu.

Benzer tehlikenin nargilede de olduğunu söyleyen Dr. Tutku Taşkınoğlu, nargile içerken kullanılan ağızlıkların değişmesinin pek etkili olmadığı, çünkü virüsün bulaştığı şeyin haznenin kendisi olduğunu dile getirdi ve durumu şöyle özetledi.

"Siz her seferinde o enfekte olan hazneden duman çekiyorsunuz. Buna 'buhar' denilse de aslında duman çekiliyor. O dumanın içinde nikotinin birçok metaboliti olduğu gibi virüsleri de almış oluyorsunuz."

Dr. Tutku Taşkınoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

*Sigara ve nargile kullanan kişilerde tüberküloz riski 2 kat arttı, bu kişilerde grip 5 kat daha fazla. Bu kişiler, tütün mamülleri kullanmayan kişilere göre 4 kat daha fazla zatürreye yakalanma riski taşıyor. 

*Açık hava bile olsa mesafeyi koruyun, sigarayı beraber içerken koronavirüs enfekte etmeyin.

*Sigara içiyorsanız, evinizde ve çocuklarınızın bulunduğu ortamda içmeyin. Ortak sigara paket, çakmak ve kül tablası kullanmayın.