MHP 20 yıllık kalesini kaybetti

MHP 20 yıllık kalesini kaybetti
Yayınlanma Tarihi: 31.03.2014 09:16 | Değiştirme Tarihi: 31.03.2014 12:14

5 yılın ardından MHP, Gümüşhane, Uşak ve Balıkesir'i kaybederken, partinin 20 yıllık kalesi olan Kastamonu'da düşmüş oldu.

5 yılın ardından MHP, Gümüşhane, Uşak ve Balıkesir'i kaybederken, partinin 20 yıllık kalesi olan Kastamonu'da düşmüş oldu.Milliyetçi Hareket Partisi, yerel seçimlerde Adana, Bartın, Isparta, Karabük ve Osmaniye'yi yeniden alırken, yeni aldığı iller arasına Kütahya, Iğdır, Kars ve Mersin eklendi. Böylece MHP'li il sayısı 9 oldu. 5 yılın ardından MHP, Gümüşhane, Uşak ve Balıkesir'i kaybederken, partinin 20 yıllık kalesi olan Kastamonu'da düşmüş oldu. Partinin Ankara Büyükşehir Başkanlığı için gösterdiği aday Mevlüt Karakaya ise, Ankara'daki mevcut oy oranını koruyamadı. MHP 2014 yerel seçimlerinde Adana, Manisa, Bartın, Isparta, Karabük ve Osmaniye'yi yeniden alırken, yeni aldığı iller arasına Kütahya, Iğdır, Kars ve Mersin eklendi. Böylece MHP'li il sayısı 10 oldu.

Oyunu koruyamadıSeçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya'yı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösteren MHP, Ankaralılardan beklediği ilgiyi görmedi. MHP'nin bu yılki oyları 2009 seçimleriyle karşılaştırıldığında Ankara'da oy kaybı yaşadığı görüldü. MHP 2009 seçimlerinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'la yüzde 26,9'luk oy almıştı. Bu yıl hayata geçen bütünşehir uygulaması ile Büyükşehir Kanunu'nda yapılan değişiklikle, köylerin de büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde oy kullanması Mersin'de MHP'nin işine yaradı. Parti böylece 4 yeni ili daha aldı. Haber ile ilgili metin girin!.