Mevlid Kandili ne zaman, yarın mı 17 Ekim? 2021 Mevlid Kandili orucu ne zaman tutulur, yapılacak ibadetler

Mevlid Kandili ne zaman, orucu hangi gün tutulur merak ediliyor. Peygamber Efendimizin doğduğu gün, İslam alemi tarafından dualar ve ibadetlerle idrak edilecek. Heyecanla beklenen bu kutlu günü en iyi şekilde değerlendirmek isteyen müminler, Mevlid Kandilinde yapılacak ibadetler neler araştırıyor. İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi…

Yayınlanma Tarihi: 16.10.2021 17:20
Değiştirme Tarihi: 16.10.2021 17:20
Mevlid Kandili ne zaman, yarın mı 17 Ekim? 2021 Mevlid Kandili orucu ne zaman tutulur, yapılacak ibadetler

Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin dünyaya gelip şereflendirdiği gece olarak kabul edilen bir dini gündür. Rebiülevvel ayının 12. gecesinde doğan Peygamberimizi anmak için her yıl denk gelen günde ibadetler ve dualar ile ihya edilir. Peki, 2021 Mevlid Kandili ne zaman, yarın mı? Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu, hangi gün tutulur? Mevlid Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? İşte detaylar…

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Peygamberimiz, Rebiülevvel ayının 12. gecesinde doğdu. Buna göre Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğum günü (Mevlid Kandili) Diyanet’in hazırladığı 2021 yılı Dini Günler Takvimi’ne göre 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Peygamber Efendimize neden bu ayın bu gününde oruç tuttuğu sorulduğunda cevabı '' bugün dünyaya geldim şükür onun için oruç tutuyorum '' şeklinde olmuş. Hazreti Ebu Bekir halife yıllıklarında eshab - ı etrafında toplayarak Peygamber Efendimizin dünyaya gelişini ve doğumunda oluşan olağanüstü halleri anlatıp eshapından bu kutlu günde Allah'a iman etmek ve Peygamberimizi selamlamak için oruç tutmalarını istemiştir.

Mevlid Kandili dolayısıyla tutulacak olan oruç Rebiul - evvel ayının 11. günü ile 12. günü arasındaki gecede başlar. Bu günler arasında sahura kalkılıp niyet edilir ve 12. günün akşam ezanıyla iftar vakti gelir. Yani miladi takvime göre 17 Ekim Pazar gecesi sahura kalkıp 18 Ekim Pazartesi akşamı iftar edilebilir.

Haber ile ilgili metin girin!.

MEVLİD KANDİLİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ

Mevlid veya Veladet kelime anlamı olarak; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm İslam Aleminde kutlu doğum haftası olarak bir hafta kutlanılır. Kutlu doğum haftası Müslümanların bayramıdır.

MEVLİD KANDİLİ’NDE YAPILACAK İBADETLER

1. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlallah” "Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

2. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

3. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli

4. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

5. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli

6. Kaza, nafile namazlar kılınmalı

7. Tefekkürde bulunulmalı

İlgili Sayfalar: Playlist