Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte 2019 Mevlid Kandili tarihi.

Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte 2019 Mevlid Kandili tarihi.
Yayınlanma Tarihi: 04.11.2019 10:19 | Değiştirme Tarihi: 04.11.2019 10:19

Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Hazreti Muhammed'in alemi teşrifinin yıl dönümü olarak kabul edilen Mevlid Kandili'ne artık çok az bir zaman kaldı. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

Milyonlarca Müslüman vatandaşlar ellerini açıp Allaha dua edeceği Mevlid Kandili gecesi için artık çok az bir zaman kaldı. Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin yıl dönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok vatandaşı camilerde buluşturacak. Peki, Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte 2019 Mevlid Kandili tarihi.

2019 Mevlid-i Nebi Haftası, 8 Kasım Cuma günü İstanbul Küçükçekmece'de yer alan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'ndeki programın ardından başlayacak.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin yıl dönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da ibadetler, dualar ve çeşitli etkinliklerle geçecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre; 2019 Mevlid Kandili 8 Kasım Cuma gecesi idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ’NİN ÖNEMİ

"Mevlid-i Nebi" olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor. İslam'ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anmak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı.

Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı. Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil'atler) giydirildi ve hediyeler verildi.