Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? | 2019 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili ne zaman sorusunun yanıtı milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Camilerin dolup taşacağı Mevlid Kandili gecesi için çok az bir zaman kaldı. Peki, Mevlid Kandili ne zaman? İşte tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 07.11.2019 11:24
Değiştirme Tarihi: 07.11.2019 11:24
Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? | 2019 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili'yle ilgili birçok kişi tarih araştırması yapmaya başladı. En önemli kandil günlerinden birisi olan Mevlid Kandili'nde vatandaşlar ellerini Allah'a açıp bol bol dua edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini takvime göre, Mevlid Kandili'nin ne zaman idrak edileceği belli oldu. Peki, 2019 Mevlid Kandili ne zaman hangi güne denk geliyor?

2019 Dini günler içerisinde yer alan Mevlid Kandili, yarın yani 8 Kasım Cuma günü idrak edilecek.

Mevlid Kandili'nin Önemi

Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir.

Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.

İşte Mevlid Kandili de insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.