Mevlid Kandili ne zaman, ayın kaçında? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili, Hz. Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilmektedir. Mevlid Kandilinin bu yıl ne zaman, ayın kaçına denk geldiği ise milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 yılı dini takvimine göre, Mevlid Kandilinin idrak edileceği tarih belli oldu. Peki, Mevlid Kandili ne zaman, ayın kaçında? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 11.10.2021 11:33
Değiştirme Tarihi: 11.10.2021 11:33
Mevlid Kandili ne zaman, ayın kaçında? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi

2021 Mevlid Kandili tarihi tüm İslam camiası tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Mevlid Kandilinin gelmesiyle birlikte milyonlarca Müslüman vatandaş ellerini Allah'a açacak ve o gece bol bol dua ederek dini vazifelerini yerine getirecek. Peki, Mevlid Kandili ne zaman, ayın kaçında? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN? 

Mevlid Kandili 2021 yılında 17 Ekim tarihinde idrak edilecek. Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili, iki cihan güneşi alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) dünyaya gelişinin yıl dönümüdür.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR? 

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor.

Arapça "doğmak", "doğum zamanı" veya "doğum yeri" anlamındaki "velâdet" kelimesinden türeyen "mevlid", zaman içinde bu türdeki eserlere verilen ortak bir isim hâline gelmiştir.
4

Özel dinî günlerde (sünnet töreni, hac dönüşü, asker uğurlama, bir ölümün 40. günü gibi) ve kutsal gecelerde, Muhammed'in doğumu, kutsal kişiliği, miracı gibi olağanüstü anlatı ve mitoslarla bezenmiş, gerçeküstü olayları anlatan edebî metinlerin makam ve usûl ile okunmasıdır. Türkçeye Arapça'dan girmiş olan "mevlid", "Peygamberin doğum günü" anlamında da kullanılır. Halk arasında mevlit, mevlüd, mevlüt olarak da söylenmekte, kişilere isim olarak da verilmektedir.

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.