Mevlid Kandili ne zaman? 2021 diyanet dini günler takvimine göre Mevlid Kandili tarihi, yapılacak ibadetler

Mevlid kandili ne zaman merak ediliyor. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifi nedeniyle her sene rebiülevvel ayının on ikinci gecesi idrak ediliyor. Hicri takvime göre olması nedeniyle her yıl değişiklik gösteren bu kutlu günün tarihi, Diyanetin 2021 dini günler takviminde belli oldu. Peki, 2021 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili önemi ve yapılacak ibadetler…

Yayınlanma Tarihi: 09.10.2021 19:27
Değiştirme Tarihi: 09.10.2021 19:27
Mevlid Kandili ne zaman? 2021 diyanet dini günler takvimine göre Mevlid Kandili tarihi, yapılacak ibadetler

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayı içerisinde Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)’in doğum günü münasebetiyle kutlanan özel bir gündür. İçinde bulunduğumuz Hicrî Rebiülevvel ayının 12. Gecesi Mevlid Kandili idrak edilecek. 2021 yılının son kandili olarak idrak edeceğimiz Müslüman âleminin heyecanla beklediği Mevlid Kandili gün ve gecesinde hangi ibadetler yapılmalı? Peygamber Efendimizi anmak için hangi duaları okuyabiliriz?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN 2021?

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğum günü (Mevlid Kandili) Diyanet’in hazırladığı 2021 yılı Dini Günler Takvimi’ne göre 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek. Mevlid, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) doğum yıl dönümünde yapılan törenlere verilen isim; bu törenlerde okunmak üzere yazılmış eserlerin adıdır.

PEYGAMBER EFENDİMİZ NE ZAMAN DOĞDU?

Peygamberimizin doğum günü ne zaman? Peygamber Efendimiz Hicri takvime göre ne zaman doğdu?

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde, pazartesi gecesi sabaha yakın bir saatte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke- i Mükerreme’de dünyaya teşrif etmiştir. Ebrehe’nin Mekke üzerine yürümesi, fil vakası Miladın 571. yılında meydana gelmişti. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Fil vakası olayından 50 gün sonra dünyaya gelmiştir.

MEVLİD KANDİLİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ

Mevlid veya Veladet kelime anlamı olarak; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm İslam Aleminde kutlu doğum haftası olarak bir hafta kutlanılır. Kutlu doğum haftası Müslümanların bayramıdır.

MEVLİD KANDİLİ’NDE NASIL İBADET ETMELİ?

1. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” "Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

2. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

3. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli

4. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

5. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli

6. Kaza, nafile namazlar kılınmalı

7. Tefekkürde bulunulmalı