Metrobüslerde koronavirüsten nasıl korunacağız?

Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüsten korunma yöntemlerini Tv8’de yayınlanan Eser Yenenler Show’da anlattı. Erbaş, herkesin merak ettiği metrobüs konusuna da değindi.

Yayınlanma Tarihi: 13.03.2020 11:16
Değiştirme Tarihi: 13.03.2020 11:29

Metrobüsle ulaşımını sağlayanlar, koronavirüsten nasıl korunacağını merak ediyor. Bu konudaki endişeleri anladığını ve çözüm yolunun olduğunu söyleyen Doç. Dr. Oytun Erbaş, “Virüslerin metropol gibi kalabalık yerleri sevdiği bir gerçek. Çünkü çok kolay yayılırlar. İstanbul’da da metrobüs kullanan vatandaşlarımız var. Bu kişiler metrobüs yolculuğunda koronavirüs kapmamak için sürekli önüne ve yukarı doğru bakmalı. Çünkü virüs yüz yüze temasla bulaşır” dedi.

İNDİ BİNDİ YAPIN!

Metrobüste indi bindi yapmanın da hayati önemine değinen Oytun Erbaş, “Uzun bir yolculuk yapıyorsanız, 20 dakikada bir araçtan inin ve hava alın. Sonra tekrar binip yolculuğunuza devam edin. Hava almak virüsün yapışmasını engeller. Ve sakın unutmayın, eve girdiğinizde ağzınızı ve burnunuzu çalkalayın, yüzünüzü de sabunlayın” bilgilerini verdi.

ÖKSÜREN BİRİNE YAKLAŞMAYIN!

Koronavirüs kapan insan da biraz ateş ve öksürük olacağının altını çizen Erbaş, “O yüzden tedbirinizi alın ve öksüren birine yaklaşmayın. Birbirinizin nefesini almayın. Günlük hayatınızda herhangi biriyle tokalaşmak durumunda kalırsanız da lütfen ellerinizi sabunla yıkayın. Yani işin püf noktası hijyen, hijyen, hijyen” dedi.