Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Meteoroloji'den önemli uyarı

Meteoroloji'den önemli uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın İstanbul ve çevresinde şiddetli yağmur beklendiğini belirterek, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini duyurdu.

03.01.2016 15:11

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın İstanbul ve çevresinde şiddetli yağmur beklendiğini belirterek, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, pazartesi günü Düzce, Bolu, Karabük, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Yozgat, Nevşehir, Kastamonu, Konya, Aksaray, Niğde, Kayseri, Sivas, Karaman, Eskişehir, Afyonkarahisar, Burdur, Isparta, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Mardin, Batman, Bayburt, Şırnak, Muş, Siirt, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan ve Artvin illerinde kar ve yoğun kar yağışı bekleniyor.

Şiddetli yağışa dikkat

Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Uşak, Kilis, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş illerinde karla karışık yağmur etkili olacak. Aydın, Antalya, Muğla dolaylarında kuvvetli yağmur geçişleri olacak.

İstanbul'da yağmur alarmı

İstanbul ve çevresindeki iller ile Denizli, İzmir, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye dolaylarında ise yer yer şiddetli yağmur görülecek.

Uludağ'da haftasonu yoğunluğu

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da, hafta sonunu fırsat bilen tatilciler yoğunluğa neden oldu. Bursa Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, "Oteller bölgesi"ndeki kar kalınlığı son yağışların ardından 68 santimetreyi buldu. Hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında 11, en yüksek sıfırın altında 7 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, kar yağışının 4 gün daha aralıklarla etkili olması bekleniyor.

Otellerde konaklayan tatilcilerin yanı sıra hafta sonunu fırsat bilen günübirlikçiler, pistlerde ve telesiyejlerde yoğunluğa yol açtı. Pistlerde bol bol kayak yapan tatilciler, karın tadını çıkarıyor. Uludağ'daki işletme sahiplerinden Selim Adıyaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, yılbaşından itibaren yağan karla birlikte sezonu açtıklarını söyledi.

Adıyaman, Uludağ'ı çok güzel günlerin beklediğini dile getirerek Adıyaman, “Yerli ve yabancı turistlerin Uludağ'a gelmesini arzu ediyoruz. Sezonumuzu açtık, bu dönemin Uludağ turizmcilerine ve herkese hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Kuğulu park buz tuttu

Ankara’da aşırı soğuk nedeniyle parklardaki havuzlar buz tuttu. Başkentin simgesi durumundaki Kuğulu Park’ta bulunan havuzun 10 santim buzla kaplanması, parkta yaşayan kuğu, kazı ve ördeklerin yaşam alanlarını daralttı. Yaşam kaynakları suya bağlı kuğularla kaz ve ördekler, havuzun buz tutması ile zor durumda kaldı. Park görevlileri, havuzun yaklaşık 10 santimi bulan buz tabakasının bir bölümünü murçla kırıp, kanatlı hayvanlara az da olsa yaşam alanı açarak su üzerinde kalmalarını sağlıyor.

Görevliler, soğuklardan etkilen hayvanların zarar görmemesi için 24 saat görev başında olduklarını belirtti. 24 kuş türüne ev sahipliği yapan kuğuları ile ünlü Kuğulu Park’ta kaz ve ördekler buz tutan havuz içinde zor da olsa yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kuğuların buzlar arasındaki görüntüsüilgiyle izlendi. Kara hasret kalan başkentliler dondurucu havada banklar üzerine oturup, arkadaşları ile sohbet ederlerken, kimileri buzlar arasında ilerleyen kuğuları fotoğraflamayı ihmal etmiyor. Yetkililer tarafından günde üç defa beslenen kuğulu hayvanların aç olabileceği düşüncesiyle bazı vatandaşlar da simit ve ekmek kırıntıları atıp beslemeye çalıştı.

Antalya'da kış güneşi

Antalya’da ise yeni yılın ilk hafta sonunda sahillere akın edenler güneşin tadını çıkardı. Hava sıcaklığının gölgede 13 derece ölçüldüğü Antalya’da oturanlar pazar günü olması nedeniyle soluğu sahillerde aldı.

Deniz suyu sıcaklığının 18 derece ölçüldüğü kentte sahile uzanıp güneşlenmeyi tercih etti. Kimisi yürüyüş için, kimisi köpeğini gezdirmek, kimisi de romantik bir gün geçirmek için sahildeydi. Hafta sonunu güneşli geçiren Antalya’da yarından itibaren yağışlı hava bekleniyor.

Kara saplanan kar aracını afad kurtardı

Kastamonu’da etkili olan yoğun kar yağışı yaşamı olumsuz etkilerken, kar nedeniyle yoldan çıkan bir bankaya ait para yüklü aracı AFAD ve UMKE ekibi kurtardı. Kastamonu’da aralıklarla yağan kar yağışının ardından yollar karla kaplandı. Yüksek kesimlerde ulaşımda da aksamalar meydana geldi. İnebolu ilçesi Çuha Doruğu mevkisinde giden bir bankaya ait para yüklü minibüs, sürücüsünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu yoldan çıkarak kara saplandı. Aracının yardımına, o sıradan oradan geçen AFAD ve UMKE ekibi koştu. Kastamonu’dan İnebolu’da bulunan banka şubesine para taşıdığı belirtilen araç ekipler tarafından çekilerek kurtarıldı.

CİHAN

Yorumlar | 0
üye profil