Meteoroloji'den İstanbul için uyarı! "Dikkat yağış..."

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı! 'Dikkat yağış...'
Yayınlanma Tarihi: 05.01.2020 15:34
Değiştirme Tarihi: 05.01.2020 15:57

Meteoroloji, İstanbul'da bu akşamdan itibaren kuvvetli sağanak beklendiğini belirterek, vatandaşların su baskınlarına karşı tedbirli olması uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yurt genelinde birçok ili ilgilendiren son dakika hava durumu ve sağanak ile kar yağışı uyarıları geldi. Ocak ayının ilk haftası geride kalırken, Doğu'da kar günden güne etkisini arttırmaya devam ediyor. Batı'da ise sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. Bu bağlamda da 'Hava durumu bugün nasıl olacak?' sorusunun cevabı oldukça merak ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, gün içerisinde beklediği hava durumu ve sıcaklık tahminlerini açıklarken, fırtına, sağanak ve kar yağışı konusunda da art arda uyarılarda bulundu. MGM, yeni hafta ile beraber ülke genelinde yeni bir yağışlı hava dalgasının etkili olacağını bildirirken akşam saatlerinde Marmara'da görülecek sağanak yağmura dikkat çekti.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Eskişehir, Konya, Karaman, Sivas, Giresun ve Şanlıurfa çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akşam saatlerinden itibaren Muğla'nın kıyı kesimlerinde, gece saatlerinden sonra Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklenen yağışların; kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

İSTANBUL İÇİN YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 "Yapılan son değerlendirmelere göre, bu akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde görülecek sağanağın, il genelinde salı gece saatlerine kadar kuvvetli (60-100 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."