Meteoroloji'den İstanbul için çok önemli uyarı: Kar kalınlığı 20-40 cm arasında olacak

İstanbul'da bir süredir beklenen kar yağışı dün başlamıştı. Şu sıralar etkisini yitiren kar yağışıyla ilgili Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi. Son hava durumu raporuna göre İstanbul'da kar yağışı öğle saatleriyle birlikte yeniden başlayıp etkisini gösterecek. Akşam saatlerinde daha da kuvvetleneceği ve yoğunlaşacağı ifade edilen İstanbul kar yağışının yarın da etkisini göstereceği düşünülüyor. Tahminlere göre kar yağışının, kentte 20-40 cm arasında kar kalınlığı oluşturacağı aktarıldı. CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, 'Pazar günü biraz sürprizler var' diyerek İstanbul'daki kar yağışı için pazar gününe dikkat çekmişti. 

Yayınlanma Tarihi: 16.01.2021 12:10
Değiştirme Tarihi: 16.01.2021 12:11
Meteoroloji'den İstanbul için çok önemli uyarı: Kar kalınlığı 20-40 cm arasında olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul'da bu gece ve yarın yoğun kar yağışı beklendiğini, kar kalınlığının ise 20-40 cm arasında olacağını açıkladı. CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli de 'Pazar günü biraz sürprizler var' diyerek İstanbul'daki kar yağışı için pazar gününe dikkat çekmişti. Sürmeli, "Pazar gündüz sıkı bir kar var. Eğer okullara gidiyor olsaydık okul tatili gelebilirdi. Kardan adam kıvamında yağışlar gelebilir." ifadelerini kullanmıştı. 

KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Yurt genelinin (Konya, Amasya, Hakkari, Van ve Iğdır hariç) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Sinop çevrelerinde yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin kıyıları ve Adana çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Düzce çevreleri ile K. Maraş'ın yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

METEOROLOJİ DUYURDU: İSTANBUL'DA KAR KALINLIĞI 20-40 SANTİMETRE ARASINDA OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul'da bu gece ve yarın yoğun kar yağışı beklendiğini, kar kalınlığının ise 20-40 cm arasında olacağını açıkladı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Marmara Bölgesinde bugün genellikle yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışların, akşam saatlerinden sonra bölge genelinde, kuzeybatı yönlerden esmesi beklenen kuvvetli rüzgarla birlikte kar yağışına döneceği, Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir, Bursa, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevrelerinde bu gece ve yarın (17.01.2021 Pazar) yoğun kar (20-40 cm) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara'nın kuzey ve batısı ile akşam saatlerinden sonra Güney Ege Kıyıları, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz kıyıları ve Sinop çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.