Abdullah Öcalan hakkında olay yorum

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den olay yaratacak açıklamalar...

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2014 18:26
Değiştirme Tarihi: 14.04.2014 18:17
Abdullah Öcalan hakkında olay yorum

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani,; PKK ve PYD'yi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la işbirliği yapmak ve Rojava bölgesine silah zoruyla el koymakla suçladı. Barzani, bölgede ilan edilen Kürt özerkliğinin ise "dönemsel" olduğunu söyledi. Barzani, elinde olsa Öcalan'ın özgürlüğünü sağlayacağını da ifade ederek, Öcalan'a, "Süreci devam ettir" mesajı gönderdi.

Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava politikası nedeniyle KDP ve PKK arasında, "Kürt davasına ihanet" tartışması yaşanıyor. PKK, Barzani'nin talimatı, partisi KDP'nin girişimi ile Rojava'ya ambargo uygulanması konusunda Türkiye ile işbirliği yapıldığı, bu kapsamda sınır hattına hendek kazıldığını ileri sürüyor. KDP ise PKK ve PYD'yi, Rojava'da farklı örgüt ve gruplara yaşam hakkı tanımamak ve Kürtler arasındaki birliği dinamitlemekle suçluyor. Tartışma sosyal medya, TV ve gazeteler üzerinden giderek şiddetleniyor. Tartışma iki örgüt arasında, "Kürt davasına ihanet"le devam ediyor.

Arap Skynews televizyonuna konuşan Barzani, PYD ve PKK'yı sert bir dille suçladı. PYD'yi Esat rejimiyle işbirliği yapmak ve Rojava'ya silah zoruyla el koymakla suçlayan Barzani, "Kürtlerin sadece bir örgütü rejimle işbirliği içerisinde, silah zoruyla bölgeye el koymuş” dedi. Bölgedeki Kürt kazanımının "Dönemsel" olduğunu ifade eden Barzani, "Dönemsel kazanımlardır ve bunun varlık nedenleri ortadan kalkınca o da gidecek" diye konuştu. Barzani, şöyle devam etti:

"Eğer bu grup ve rejim arasında, Suriye’deki Kürtlerin özerkliği için bir anlaşma varsa, ben bunu çok olumlu bir adım olarak değerlendiririm, ama hiçbir siyasi anlaşma olduğuna inanmıyorum. Bir siyasi anlaşma olduğuna dair elimizde hiçbir bilgi yok. Bana göre de Suriye’deki Kürtlerin ulusal ve idari haklarının tanınması çerçevesinde bir siyasi anlaşma yok."
Barzani, Esad'tan kanlı savaşı durdurmasını ve tüm taraflarla görüşmesini istedi.

"Özgür olana kadar devam ettir"
Barzani, Öcalan'a ise, "Çözüm sürecini devam ettir" mesajı gönderdi. "Elimde olsaydı Öcalan'ın özgür kalması için çekinmeden çaba gösterirdim" diyen Barzani, Öcalan'ın barış sürecini özgür olana kadar devam ettirmesini istedi.

"Öcalan çıkacak"
Barzani, çözüm süreci başarıya yaklaştıkça Öcalan'ın İmralı cezaevi'nden çıkma ihtimalinin de artacağını savunarak, "Bu da benim arzu ettiğim bir şey. Öcalan’ı özgürleştirmek elimde olsa, bir an bile tereddüt etmezdim" dedi.