Merve Özbey kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Merve Özbey biyografisi

Merve Özbey, bu akşam MasterChef Türkiye’ye konuk olacak. Başarılı şarkıcı, programda hazırlanan yemeklerin tadımı yapacak ve jürilik yapacak. MasterChef izleyiciler, yeni bölüm öncesinde sanatçıyı araştırmaya başladı. Peki, Merve Özbey kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2021 18:01
Değiştirme Tarihi: 07.10.2021 18:01
Merve Özbey kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Merve Özbey biyografisi

Sevilen yarışma MasterChef Türkiye, bu akşam Erzurum’a konuk olacak. Aslen Erzurumlu olan Merve Özbey de programında konuklarından birisi. Erdem Kınay ile iş birliğine gittiği "Duman" ve "Helal Ettim" şarkılarıyla Türkiye'de tanınmaya başlayan Merve Özbey biyografisi araştırılıyor. İşte Merve Özbey hakkındaki bilgiler…

MERVE ÖZBEY KİMDİR?

Merve Özbey, 18 Temmuz 1988 yılında İstanbul'da dünyaya geldi, aslen Erzurumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği eğitimi aldı.

Özbey'i ilk keşfeden ise Ebru Gündeş oldu. Şarkıcı Utku'nun sahne aldığı bir kulüpte vokal yapan Özbey'i dinleyen Gündeş birkaç şarkı daha söylemesini rica ettikten sonra "Vokalim olmak ister misin?" diye sordu. Teklifi kabul eden Özbey ardından da Demet Akalın, Bengü, Özcan Deniz, Ferman Toprak, Utku ve Yaşar İpek gibi isimlere vokallik yaptı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Demet Akalın'ın albüm lansmanında solo performans sergilerken Erdem Kınay'la tanıştı. Kınay, proje albüm yapacağını söyledi ve Özbey'e demo kaydı yaptı.

2012 yılında Kınay'ın çıkardığı Proje albümünde "Duman" şarkısına eşlik etti. Şarkı büyük kitlelere ulaşarak, Özbey'in ilk kez duyulmasını sağladı.

2013 yılında Kınay'ın ikinci albümü olan Proje 2'de "Helal Ettim" şarkısını seslendirdi. Kınay ile yaptığı şarkılar ses getirince solo albüm yapmaya karar verildi.

Temmuz 2015 yılında Özbey'in ilk albümü Yaş Hikayesi piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı da sözleri Deniz Erten, müziği Erdem Kınay'a ait olan "Yaş Hikayesi" oldu. Şarkı Türkiye resmî listesinde iki numaraya kadar yükselmeyi başardı. Albümün ikinci video klibi ise "Topsuz Tüfeksiz" şarkısına çekildi. 2021 yılında uzun bir aradan sonra 'Yerle Yeksan' adında bir single çıkarmıştır.