Merkel'den Çipras'a sert tepki

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın kendilerine nasıl bir plan sunacağını bekleyeceklerini söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 01.02.2015 01:01
Değiştirme Tarihi: 01.02.2015 01:01
Merkel'den Çipras'a sert tepki

Merkel, Hamburger Abendblatt gazetesine yaptığı açıklamada,  Avrupa'nın, Yunanistan ve ekonomik krizde olan diğer ülkelerle reform ve tasarruf  çabaları gösterdikleri sürece dayanışma içinde olmayı sürdüreceğini belirtti.

"Biz, Almanya ve Avrupalı partnerler, yeni Yunan hükümetinin nasıl bir  taslakla geleceğini bekleyeceğiz" ifadesine yer veren Merkel, Yunanistan'ın  borçlarının silinip silinmeyeceği yönündeki bir soruya karşılık da özel kredi  kuruluşlarının daha önce alacaklarından gönüllü bir şekilde feragat ettiklerini,  bazı bankaların da borçların bir kısmını sildiğini hatırlattı.

Merkel, "Bundan başka borçlarının silinmesi söz konusu değil"  ifadesini kullandı.

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras'ı diğer Avrupalı  mevkidaşlarında olduğu gibi tebrik ettiğini, güç ve başarı dilediğini belirten  Merkel, '"Politikamızın hedefi Yunanistan'ın sürekli bir şekilde Avro  topluluğunun içinde kalması oldu ve olacaktır. Bunun için Yunanistan ve Avrupalı  partnerler katkı sağlıyor" değerlendirmesini yaptı.

AB Komiseri Günter Oettinger de Alman Hristiyan Demokrat Birlik  Partisinin (CDU) Hessen eyaletinin Künzell kentinde düzenlediği toplantıda,  Yunanistan'daki yeni hükümetin tutumunu eleştirdi.

Oettinger, Yunanistan'ın taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini  belirterek, "Bir hükümetin pervasız ve küstah bir şekilde çıkış yaptığı için ona  Brüksel tarafından iyi davranılmaz" ifadesini kullandı.

AB kurumlarına meydan okunmasının AB'nin tarihinde bir ilk olduğunu  kaydeden Oettinger, Aleksis Çipras hükümetinin söylemleriyle nefret ve  umutsuzluğu körüklediğini savundu.

Oettinger, Çipras'ın Rusya'ya dostane sinyaller göndermesi, aynı  zamanda Berlin ve Brüksel'e nefret dolu sözler söylemesinin kayda değer olduğunu  bildirdi.

Öte yandan Spiegel dergisine açıklama yapan Yunanistan Ekonomi,  Denizcilik, Altyapı ve Turizm Bakanlığı Yorgo Stathakis de Yunanistan'daki  sorunların Avrupa'da çözülmesi gerektiğini her zaman söylediklerini ifade etti.

Stathakis, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nin üyesi olarak kalıp  kalmayacağı yönündeki soruya, "Kesinlikle evet" yanıtını verdi.

Yeni Yunan hükümetinin ilk adımının ülkedeki "insani krize" cevap  vermeye çalışmak olduğunu ifade eden Stathakis, adım adım sosyal yapıyı  düzelteceklerini ve ekonomiyi güçlendireceklerini anlattı.

İhtiyaç duydukları para konusunda Avrupa Birliği, Avrupa Merkez  Bankası ve Uluslararası Para Fonundan oluşan Troyka ile değil, Avrupa'daki devlet  ve hükümet başkanlarıyla müzakerelerde bulunacaklarını aktaran Stathakis,  Yunanistan'ın kamu borçlarını kontrol altına almak için uygulanabilir çözümlere  ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İlgili Sayfalar: Playlist