Merak edilen soruyu Prof. Dr. Ali Satar yanıtladı! Koronavirüs böcek ve sineklerle taşınır mı?

DİCLE Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, 'koronavirüs böcek ve sineklerle taşınır mı' sorusunu yanıtladı. Prof. Dr. Ali Satar'a göre, karasinek ve hamam böceklerinin koronavirüs taşıma ihtimalilerinin mekanin olarak yüksek olduğunu belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 24.05.2020 11:02
Değiştirme Tarihi: 24.05.2020 11:02
Merak edilen soruyu Prof. Dr. Ali Satar yanıtladı! Koronavirüs böcek ve sineklerle taşınır mı?

Koronavirüsün böcek ve sineklerle taşınıp, taşınmayacağı merak konusu. Yanıtı ise Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar verdi. Karasinek ve hamam böceklerinin koronavirüslerinin diğer türlerini taşıdıklarının bilindiğinin altını çizen Ali Satar, "Bu canlıların virüs bulaşan maddeler ile temasıyla, koronavirüsü mekanik olarak taşıyabilme ihtimalleri yüksek" dedi. 

"AJAN OLARAK GÖREV YAPIYORLAR"

Prof. Ali Satar konuşmasına şöyle devam etti: "Karasinek ve hamam böcekleri, birçok virüs, bakteri ve mantar kökenli hastalıkların ajanları olarak görev yapıyorlar, yani taşıyorlar. Hatta yapılan çalışmalarda tabi Kovid-19 değil de koronavirüslerinin de taşındığını görüyoruz. Covid-19'un taşındığını ispat etmek için kontrollü deneyler yapılması lazım.

Bilimsel makaleler yayınlayan yazarların görüşleri şu şekilde, bunlar mekanik olarak virüsü taşıdıkları için Covid-19'u da taşıyabilme ihtimalleri üzerinde duruyorlar.

Bununla ilgili önlemler almak lazım. Çevremize bakıyoruz görüyoruz, kullanılan maske ve eldivenler yerlere atılıyor düzensiz bir şekilde. Tabi buraya konan sinekler nereye geleceklerdir, solunum salgılarına gelip konacaklardır, buradan kalktıklarında eğer virüs taşıyorsa bu virüsü mekanik olarak başka bir yere iletmeleri söz konusu. Diyelim balkonda oynayan bir çocuğun suratına gelip konarsa, burun mukozasına yaklaşırsa ve belli bir orandaki virüsü de taşıyorsa neden olmasın diye düşünüyorum."

'COVİD-19, İNSAN GAİTASINDA 33 GÜN YAŞIYOR'

Eldiven ve maske konusuna vurgu yapan Satar, "Dışarıya eldiven ve maskelerin atılmaması gerekiyor. Virüs iyileşmiş bir insanın gaitasında 33 gün pozitif olarak yaşamaya devam ediyor. Böyle bir şeyle karşılaşmamak için dışarıya eldiven ve maske atmayacağız, yerlere tükürmeyeceğiz. Ayrıca şunu biliyoruz, hamam böcekleri ve sinekler, insanların dışkılarıyla da besleniyorlar. Yapılan çalışmalar bize şunu gösteriyor, bazı insanların iyileşme sonrasında bile yaklaşık 33 gün gaitalarında bu virüsün pozitif olduğunu görüyoruz. Bunla temas eden hamam böceklerinin ve sineklerin bu virüsü taşıyabilme ihtimalleri yüksek" bilgilerini verdi.  (DHA)