Memur maaşları ne zaman yatar? Bayram öncesi memur maaşları yatacak mı?

Memur maaşlarının ne zaman ödeneceği, Ramazan Bayramı'na çok az bir zaman kala, binlerce memur çalışan tarafından sorgulanmaya başladı. Memur maaşlarının bayram öncesi ödenip ödenmeyeceğini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden haberleri takip etmeye devam ediyor. Peki, memur maaşları ne zaman yatar? Bayram öncesi memur maaşları yatacak mı?

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2021 09:57
Değiştirme Tarihi: 03.05.2021 09:57
Memur maaşları ne zaman yatar? Bayram öncesi memur maaşları yatacak mı?

Memur maaşları bayramdan önce yatacak mı sorusunun yanıtı, birçok memur vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı tam kapanma dönemine denk gelen Ramazan Bayramı'nda, maaşların yatırılacağı tarih için beklentilerini mayıs ayının ilk haftasına çevirenlerin beklediği açıklama geldi. Peki, memur maaşları ne zaman yatar? Bayram öncesi memur maaşları yatacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonları ilgilendiren müjdeleri peş peşe açıkladı. Esnafa verilen kira desteğinin süresinin 1 ay uzatıldığını belirten Erdoğan, memur maaşlarının da 10 Mayıs'ta hesaplara yatacağını söyledi. Ayrıca emeklilere verilen bayram ikramiyesinin tutarının 1000 liradan 1100 liraya çıktığını açıkladı.Memur maaşlarının ödeneceği tarih kesinleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre, memur maaşları 10 Mayıs tarihine ödenecek.

MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLMUŞTU? 

Enflasyon oranından kaynaklı ilave artışla birlikte aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 4 bin 500 liraya, en düşük memur emekli aylığı ise 3 bin 20 liraya yükselmişti.

Bu yıl için kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile belirlendi.

Bu yıl ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 3 artış öngörülmüştü.

2020 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 8,37 gerçekleşti. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 4,33 artış ile birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 7,33 artış yapıldı.

Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 8,37 artış sağlandı.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 4 bin 500 liraya, en düşük memur emekli aylığı 3 bin 20 liraya yükseldi.