Mehmet Yılmaz: Türkler peyzajda dünyada iyi konumda

Sadece estetik açıdan güzel görünmekle kalmayan peyzaj mimarisinin insanların yaşam kalitesi, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi konulara doğrudan etkisi bulunuyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürebilir kalkınma için açıkladığı on altı şarttan yedisinin peyzaj mimarlığıyla doğrudan ilişkisi bulunuyor. Tanınan Peyzaj Mimarı Mehmet Yılmaz, Türk peyzaj mimarisinin tüm dünyaya örnek olduğunun altını çiziyor. 

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2021 12:32
Değiştirme Tarihi: 09.12.2021 12:32
Mehmet Yılmaz: Türkler peyzajda dünyada iyi konumda

Şehirlerin gittikçe kalabalıklaşması, çarpık kentleşmeyi beraberinde getiriyor. Yoğun trafik, altyapı eksikliği ve hava kirliliği insanların sağlığını tehlikeye atıyor. Peyzaj mimarı Mehmet Yılmaz, peyzaj mimarlığının dünyayı daha yaşanılabilir kıldığını belirtiyor. Şehrin sorunlarının peyzaj ile çözülebileceğini bildiren Yılmaz, peyzaj mimarlığının yalnızca güzelleştirmek değil, bir alan yaratmak, yeni bir yaşam tarzını başlatmak ve yeni bir kamusal alan yaratmak amacı taşıdığını söylüyor. 

Türk Bahçelerinin Tanınırlığı Artıyor!

Peyzaj Mimarı Mehmet Yılmaz, “Türk bahçeleri eski zamanlardan beri tüm dünyaya örnek olmuştur. Çiçek, meyve ağaçları, serviler, mermer çeşmeler ve havuzlar Türk peyzajının ana belirleyicileridir” diyor. Mehmet Yılmaz, Türk bahçe kimliği ve peyzajı hakkında sözlerine şunları ekliyor:

“Mantık ve fayda sağlamaya çok önem veren Türk bahçelerini meyve ağaçları ve sebze bahçeleri oluşturulmuştur. Türk peyzajı, alçakgönüllü ve basit plan şemalı bir anlayışa sahiptir. Bahçeler, estetik değerler, manzara, su  ve hava olanaklarına göre seçildikten sonra yapı inşa edilmiştir. Bahçelerin planlamaları yapılırken günün farklı zamanlarında etkinlikleri içinde barındıran bir şema çizilmiştir. Türk bahçelerinde, yemek-içmek, dinlenmek, dolaşmak, oyun oynamak gibi sosyal aktivitelerin yanında, bitkisel ürünler de yetiştirilir.”

Yılmaz, Türk peyzajının Avrupa’da görülen romantik akımdan etkilenmeyerek kendi karakterini oluşturduğunu söylüyor. Yılmaz’a göre Türk bahçelerinde topografyaya uyumlu bir kurgu izlenmiştir. 
 

İlgili Sayfalar: Playlist