Mehmet Yaşar, pandeminin İngiltere’de ticaret hayatına etkilerini anlattı

İngiltere’de faaliyette olan şirketler grubunun sahibi iş insanı Mehmet Yaşar, pandeminin yaşadığı ülkeye etkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 22.04.2021 15:14
Değiştirme Tarihi: 22.04.2021 15:14
Mehmet Yaşar, pandeminin İngiltere’de ticaret hayatına etkilerini anlattı

Genç iş insanı Yaşar “Dünya Covid-19 gibi büyük bir salgınla boğuşuyor. Bu salgın sadece sağlık alanında değil toplumsal yaşamı ilgilendiren her alana büyük bir darbe vurdu. Ekonomisi sağlam ve güçlü olan ülkeler dahi bu krizin etkileri nedeniyle ciddi manada sarsıldı. Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de devletler bu kriz döneminde ticari işletmelere ve vatandaşlarına destek vermeye devam ediyor. Fakat bu destekler dahi ekonomik krizin boyutlarının gün geçtikçe büyümesini engelleyemiyor” sözleriyle pandeminin ticaret hayatına etkilerine değindi.

Mehmet Yaşar, “Ticaret hayatında her işletme bu sistemin bir parçasıdır. Bu parçaların en büyüğü de en küçüğü de, sistemin işleyebilmesi için aynı öneme sahiptir. Sistem parçaları da birbirine bağlı olarak faaliyetine devam eder. Bu parçalardan birinde meydana gelen arıza, bütün sistemin çökmesine, durmasına neden olur. Covid-19’un neden olduğu pandemi, bütün ekonomik sistemi kötü anlamda etkiledi. Ancak bazı işletmeler için durum bunun tersi olarak gerçekleşti. Medikal malzemeler satan ve dijital dünyaya hizmet veren işletmeler, büyük bir yükseliş ivmesi yakalamayı başardılar” şeklindeki ifadeleriyle pandeminin ticari işletmeleri nasıl etkilediğini ifade etti.

“Sağlık alanında ayrılan bütçeler yetersiz kalınca o alana kaynak aktarımı yapılma zorunluluğu oluştu. Bu durumda ekonomik büyüme düşünülenin aksine daha düşük düzeyde gerçekleşti. Hatta pek çok ülkenin belirli sektörlerde ekonomisi küçülürken medikal sektörlerde de büyüme gerçekleşti. Burada önemli olan krizlerde olan fırsatı görmek ve bunu kendi ticari hayatına mal edebilmektir” sözleriyle Mehmet Yaşar, pandemi krizinden ekonomik fırsatlar çıkarabilmenin önemini de anlattı.