Mehmet Yalçınkaya kimdir? MasterChef Türkiye 2020 jüri üyesi Mehmet Yalçınkaya nereli, kaç yaşında?

MasterChef Türkiye, yeni sezonuna bu akşam başlıyor. TV8 ekranlarından heyecanla takip edilecek programın jürilerinden biri Mehmet Yalçınkaya. Mehmet Şef, MasterChef Türkiye yarışmasında bu sene 3. kez jüri üyeliği yapacak. 3. Sezonun başlayacak olması ile birlikte MasterChef jüri üyeleri hakkında araştırmalar başladı. Peki, Mehmet Yalçınkaya kimdir, kaç yaşında, nereli?

Yayınlanma Tarihi: 17.07.2020 17:44
Değiştirme Tarihi: 17.07.2020 17:44
Mehmet Yalçınkaya kimdir? MasterChef Türkiye 2020 jüri üyesi Mehmet Yalçınkaya nereli, kaç yaşında?

Ekranların en çok sevilen yarışması MasterChef Türkiye 2020, 3. yeni sezonu ile bu akşam TV8 ekranlarında başlıyor. Yarışmada jüri üyelerinden biri usta şef Mehmet Yalçınkaya. Deneyimli şef, Masterchef Türkiye’de üçüncü kez yarışmacıların karşısına çıkacak. Daha çok sert mizacı ile bilinen şefi, programın takipçileri yeni sezon ile birlikte hayat hikayesini araştırmaya başladı. İşte MasterChef 2020 jüri üyesi Mehmet Yalçınkaya hakkında merak edilenler…

MEHMET YALÇINKAYA KİMDİR?

Masterchef jüri koltuğunda oturan ve renkli kişiliği, babacan tavırları ve yer yer sert kişiliği ile tanınan Mehmet Yalçınkaya, aslen Bolulu ve 45 yaşında. Henüz 12 yaşında iken mutfak ile tanışmış, amca mutfağında pişmiştir. Şanslı olduğunu çünkü Bolu’lu olduğunu ve aşçılığı kendisine sevdirenler ile birlikte yetiştiğini belirtmiştir. İstanbul, Maksim ve Bebek Belediye Gazinosu gibi meşhur yerlere ait restaurant hikayeleri ile büyümüştür.

Kendine has üslubu ile dikkat çeken şef, eğitimini İstanbul Yemek Akademisi İnsan Anatomisi ve Sindirim Sistemi Bölümü'nde tamamladı. Amerika Birleşik Devletlerinde yayınlanan ünlü gurme dergisi Culinary'de Trend Chef olarak spesiyalleri ve biyografisi yayınlandı.

2008 yılında katıldığı Almanya'da düzenlenen Ika Olimpiyade Der Köche A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu. Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde 2010 yılında gastronomi workshopları gerçekleştirdi, aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonunda gala yemekleri verdi. Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında 2012 yılında dünya ikincisi oldu.

KAZANDIĞI ÖDÜLLER

2012 Dünya Aşçılar Olimpiyatları Gümüş Madalya
Türkiye Aşçılar Federasyonu – Turculina Team Captan
Euroturkchefs Culınary Team Takım Kaptanlığı
Berlin -Almanya Dünya Aşçılar olimpiyatları A kategorisi Dünya
2008 Üçüncülüğü
Euroturkchefs Team Merit diploma Takım Halinde Erfurt – Almanya
Oteller arası Amasya Osmanlı Saray yemekleri yarışması 1988–2008 Merit diploma Amasya- Türkiye
İstanbul Mutfak Ensitüsü Chef Düello –İstanbul
Chef 8 Organizasyonu Mansiyon- Ankara Lezzet fırtınası gurme Ritüeli – Wow Hotels – İstanbul