Meclis'te canlı yayın tartışması

Meclis'te canlı yayın tartışması
Yayınlanma Tarihi: 20.05.2014 21:50 | Değiştirme Tarihi: 20.05.2014 22:03

Soma faciasına ilişkin önergelerin görüşüldüğü Meclis'te yine 'canlı yayın' tartışması yaşandı. Muhalefet partileri, önergelerin görüşülmesi sırasında Meclis TV'nin canlı yayın yapmayacak olmasına tepki gösterdi.

AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Soma'daki faciayla ilgili Meclis Araştırması açılmasını içeren önergelerinin Genel Kurul'daki görüşmesi Danışma Kurulu önerisiyle yarına ertelendi.Görüşmeler sırasında, Meclis TV'nin saat 19.00'dan sonra canlı yayın yapmaması nedeniyle Soma'daki faciayla ilgili Meclis Araştırması açılmasına ilişkin görüşmelerin yayınlanamayacak olması tartışmalara neden oldu.CHP, MHP ve HDP Genel Kurul'un gündeminin Soma'da meydana gelen maden faciası olması dolayısıyla Meclis TV'nin saat 19.00'dan sonra da canlı yayın yapmasına ilişkin yazılı tekliflerini Başkanvekili Sadık Yakut'a ilettiler.Yakut da birleşime ara vererek, konuyu Meclis Başkanlığı ile görüştü. Aranın ardından birleşimi açan Meclis Başkanvekili Yakut, teklife ilişkin dilekçeyi Meclis Başkanı'na ilettiğini, Meclis Başkanı'nın Meclis TV'nin yayına devam etmesi talebinin daha önce intikal ettirilmiş olması halinde TRT Genel Müdürlüğü'yle görüşülebileceğini, ancak bu saatten sonra yapılacak birşey olmadığını söylediğini aktardı.CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, yerlerinden söz alarak Meclis Başkanlığı'nın bu kararını eleştirdiler. Bazı milletvekilleri Meclis TV'nin yayın yapabilmesi için görüşmelerin yarına ertelenmesi önerisinde de bulundular.

"Bir an önce komisyonu kuralım"AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise söz alarak amaçlarının zaman geçirilmeden Soma ile ilgili Araştırma Komisyonunu kurulması olduğuna işaret ederek, "Bizim buradaki konuşmalarımız bir sonuç çıkarmayacak. Asıl sonucu komisyon çıkaracak. Bizim buradaki konuşmalarımız değil, komisyonun biran önce faaliyete geçmesi çok önemlidir. Bakın saat 7 oldu. Başladığımız işi bitirelim biran önce komisyonu kuralım" diye konuştu.MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da "Konuşmak komisyonu geciktirmez" diyerek Elitaş'ı eleştirdi, milletvekillerinin gözlem ve görüşlerini aktarmasının önemli olduğunu vurguladı. Genel kurula saygısızlıkCHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Elitaş'ın milletvekillerinin konuşmalarının komisyonun kurulmasını geciktirdiği görüşünü dile getirdiğini belirterek, bu yaklaşıma tepki gösterdi. Altay, "Elitaş'ın konuşmasını ben de Genel Kurul'a saygısızlık olarak görüyorum" ifadesini kullandı. Altay, görüşmelerin yarına ertelenmesini ve Meclis Başkanlığı'nın da Meclis TV'nin görüşmeler sona erinceye kadar canlı yayına devam edebilmesi için gerekli girişimlerde bulunmasını talep etti.Elitaş da tekrar söz alarak, "Bugün saat 19.00'da yayınların kesileceği siyasi parti gruplarımız tarafından biliniyordu" ifadesini kullandı. Yayınları ve halkın bilgilenmesini engellemekle itham edilmelerinin haksız olduğunu ifade eden Elitaş, yaşananlarda bir sorumlulukları var ise bunu sonuna kadar ödemeye de hazır olduklarını söyledi. Yarına ertelendiBaşkanvekili Yakut, Meclis TV'nin yayınlarına ilişkin idari bir işlem yaptırmasının söz konusu olamayacağını belirtti ve birleşime 10 dakika ara verdi. Aranın ardından Danışma Kurulu'nun, "Genel Kurul'un bugünkü birleşiminde başka bir işin görüşülmemesi, Danışma Kurulu önerisi ve Genel Kurul'un kararıyla bugün birleştirilerek görüşülmesine karar verilen 11 Meclis Araştırması önergesinin öngörüşmelerinin yarınki birleşiminde Sayıştay'a yapılacak üye seçiminden sonra yapılması ve bu işlerin tamamlanmasına karar Genel Kurul'un çalışmalarını sürdürmesi' önerisi kabul edildi.Meclis Başkanvekili Yakut, alınan karar gereği Sayıştay'da boş bulunan üyeliklere seçim yapılması ve Soma'da meydana gelen maden kazasıyla ilgili Meclis Araştırması önergelerinin görüşülmesi için yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı. CHP'nin teklifine kabulÖte yandan oturum sırasında benzerine az rastlanan bir gelişme yaşandı. CHP'nin taşeron işçiliğin kaldırılmasına yönelik kanun teklifini görüşülmesi AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi.CHP Kocaeli milletvekilleri Haydar Akar, önergenin kabul edilmesinin ardından kürsüye gelerek, milletvekillerine göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederek, "Umarım bundan sonra taşeronlaşmanın önüne geçeriz" dedi.