MEB açıkladı! Resmi okul öncesi kurumlar 19 Haziran'a kadar hizmet verebilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi okul öncesi kurumlarla ilgili flaş bir karar aldı. Karara göre, kreş, gündüz bakımevi ve özel okul öncesi gibi kurumlar talep olursa 19 Haziran'a kadar hizmet verebilecek.

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2020 09:54
Değiştirme Tarihi: 02.06.2020 09:55
MEB açıkladı! Resmi okul öncesi kurumlar 19 Haziran'a kadar hizmet verebilecek!

Yeni normal hayat kapsamında alınan kararlardan biri de, normalleşmeye geçişle birlikte rutin mesai sistemine dönen ve çocuklarını bırakacak kimsesi olmayan anne babalar için önce sadece kreş ve gündüz bakımevlerinin hizmet vermesiydi. 

1 HAZİRAN'DA AÇILDI 

Normalleşme sürecinin planlandığı şekliyle devam etmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, bir karar aldı. İllere yazı gönderilerek duyurulan kararda, kurucu ve öğrenci velilerinin istemesi halinde özel okul öncesi eğitim kurumlarının da 1 Haziran'dan itibaren açılabileceği iletildi. 

TALEP OLMASI HALİNDE HİZMET VERİLECEK

Bakanlığın yeni kararına göre, ailelerin taleplerini karşılayabilmek için, velilerin isteği, yeteri kadar müracaat olması ve il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin uygun görmesi durumunda özellikle anne babası çalışan çocuklar için resmi okul öncesi eğitim kurumları da 19 Haziran Cuma gününe kadar hizmet sunabilecek. 

HİJYENE DİKKAT EDİLECEK 

Tabii kurumlarda tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile belirlenen diğer kurallara azami ölçüde de uyulacak. Bakanlığın bu kararıyla devlet kurumlarının fiziki mekanlarının kullandırılarak özel okul ve kreşlerde sağlığı riske edecek şekilde çocuk yoğunluğunun önüne geçilmesinin amaçlandığı belirtildi. Ayrıca her ilçe veya mahallede özel okul veya kreş olmadığından bu kararla velilere kolaylık sağlanmasının hedeflendiği de kaydedildi.  (AA)